Będzie łatwiej o bilety na mecze piłkarskiej młodzieżówki

autor: Paulina Szewioła27.03.2017, 07:33; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:07
Polscy kibice

Autorzy projektu argumentują, że wprowadzone zmiany zwiększą udział w tym wydarzeniu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, właśnie poprzez ułatwienie procesu wymiany i przekazywania biletów innym osobomźródło: ShutterStock

W czerwcu Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Euro U21. Z tej okazji posłowie uchwalili wniesioną przez komisję kultury fizycznej, sportu i turystyki propozycję zmian w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2139 ze zm.). Polega ona na tymczasowym zawieszeniu obowiązywania art. 15 ust. 1 i 2 tego aktu prawnego.

Zgodnie z przywołanymi regulacjami sprzedaż biletu na mecze piłki nożnej następuje po uzyskaniu od kupującego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL lub rodzaju, serii i numeru dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Te dane wraz z informacją o numerze miejsca na stadionie umieszcza się również na karnecie. Nowelizacja czasowo liberalizuje tę procedurę, bowiem zakłada rezygnację ze sprzedaży imiennych biletów.

Autorzy projektu argumentują, że wprowadzone zmiany zwiększą udział w tym wydarzeniu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, właśnie poprzez ułatwienie procesu wymiany i przekazywania biletów innym osobom. To samo dotyczy rotacji karnetów między członkami rodzin, na przykład w sytuacji nagłej choroby którejś z pociech. Wprowadzenie proponowanych rozwiązań doprowadzi także do zrównania sytuacji prawnej obywateli polskich z kibicami będącymi cudzoziemcami. Ich w przypadku meczów piłki nożnej o charakterze międzynarodowym nie obowiązują przepisy art. 15 ust. 1 i 2.

– Takie rozwiązanie przyjęto także podczas Euro 2012 i ono w praktyce się sprawdzało – tłumaczy dr Mateusz Dróżdż. Ale jednocześnie ekspert zwraca uwagę na pewne niedopatrzenia legislacyjne. – Ustawodawca w nowelizacji zapomniał dookreślić, że na bilecie powinna być umieszczona informacja o numerze miejsca. Nie wiadomo też, dlaczego w przepisie tym użyto terminu „meczów”, zamiast „meczu”, jakby taki karnet musiał obowiązywać przynajmniej na dwa spotkania – wyjaśnia. Generalnie nowelizację ocenia jednak pozytywnie.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane