statystyki

Ta sama praca, ale wyceniana inaczej. Nawet dwa razy lepiej

autor: Anna Krzyżanowska23.03.2017, 07:43; Aktualizacja: 23.03.2017, 14:55
złotówki, pieniądze

Pomysł znalazł się w projekcie rozporządzenia w sprawie osób prawnych zastępowanych przez Prokuratorię Generalną RP, a także sposobu i trybu uiszczania oraz wysokości opłat ponoszonych za usługi prawne świadczone przez PGźródło: ShutterStock

Tak Stały Komitet Rady Ministrów wyobraża sobie sposób określania stawek za zastępstwo wykonywane przez radców Prokuratorii Generalnej RP.

Mówiąc wprost, stawki te mają być średnio dwukrotnie wyższe od taks, które sądy zasądzają obecnie za reprezentację świadczoną przez radców prawnych i adwokatów (patrz infografika). Dziś na temat tych dysproporcji dyskutować ma prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych.

Nowe zasady w nowej prokuratorii

Pomysł znalazł się w projekcie rozporządzenia w sprawie osób prawnych zastępowanych przez Prokuratorię Generalną RP, a także sposobu i trybu uiszczania oraz wysokości opłat ponoszonych za usługi prawne świadczone przez PG. Powyższy dokument ma być aktem wykonawczym do nowej ustawy o prokuratorii (Dz.U. z 2016 r. poz. 2261). Część jej przepisów weszła w życie z początkiem nowego roku, pozostała natomiast – dotycząca m.in. taks – zacznie obowiązywać 1 lipca 2017 r.

– Przyjęty przez tę ustawę i rozwinięty w opublikowanym projekcie rozporządzenia model wykonywania obsługi prawnej przez PG różni się od dotychczasowego przede wszystkim rozszerzeniem katalogu obsługiwanych podmiotów o spółki Skarbu Państwa i spółki z udziałem państwowych osób prawnych, wprowadzeniem przymusowego abonamentu za świadczoną pomoc oraz utworzeniem Sądu Polubownego dla spółek Skarbu Państwa i spółek z ich udziałem – wylicza Leszek Korczak, wiceprezes KIRP.

Samorządy prawnicze najbardziej kłuje w oczy sposób określania kwot, które mają uiszczać za zastępstwo radców PG podmioty reprezentowane przez prokuratorię. Kwoty te będą brane pod uwagę przy określaniu poziomu wykorzystywania rocznych opłat abonamentowych wnoszonych z tytułu zastępstwa procesowego przez PG. Zarówno abonament, jak i opłaty za zastępstwo stanowić mają dochód Skarbu Państwa.

– Przyjęte w rozporządzeniu stawki z tytułu wykonania zastępstwa za prowadzenie sprawy w pierwszej instancji są dwukrotnie wyższe od stawek wynikających z rozporządzeń regulujących opłaty za czynności radców prawnych i adwokatów. W przypadku spraw o wartości przedmiotu sporu do 1500 zł oraz powyżej 10 mln zł nawet więcej niż dwukrotnie – wskazuje prezes Korczak.

W ocenie twórców projektu taka dysproporcja ma swoje podstawy.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ollla(2017-03-23 11:51) Zgłoś naruszenie 70

  co za dyletant pisał ten artykuł: "Prokuratorskie wynagrodzenia..."? czy wy w Gazecie co śmie nazywać się Gazetą Prawną nie wiecie, ze Prokuratorii Generalnej nie pracują prokuratorzy tylko radcowie Prokuratorii? ale wstyd...

  Odpowiedz
 • wjw(2017-03-23 10:25) Zgłoś naruszenie 41

  Kolejna "dojna zmiana" ale dla swoich...

  Odpowiedz
 • Świstak(2017-03-23 09:05) Zgłoś naruszenie 04

  to jest nic ...Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości odnośnie minimalnych stawek adwokackich w sprawach cywilnych ...od wartości sporu 10 000 do 50 000 to aż 3600 zł -- to są stawki minimalne! Czyli dla 10 000 to az 36% natomiast dla 50 000 to 7 % -- wiadomo jakie statystycznie najcześciej zdarzają się sprawy. Polaków nie stać na Sądy a to i tak niewiele z tym co w tym temacie oglosił kiedyś Budka.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane