Edward Zalewski, b. szef KRP: Ja za negatywne opinie nie wszczynałem dyscyplinarek [WYWIAD]

autor: Emilia Świętochowska08.03.2017, 18:00; Aktualizacja: 08.03.2017, 18:46
prawo, sprawiedliwość

Obecne kierownictwo prokuratury nie potrafi udźwignąć krytyki?źródło: ShutterStock

- Nigdzie nie jest napisane, że prokuratorowi nie wolno krytykować przełożonych - mówi Edward Zalewski.

Prokurator Andrzej Kaucz usłyszał zarzuty dyscyplinarne za ostrą krytykę polityki kadrowej nowego kierownictwa prokuratury. Rzecznik dyscyplinarny dopatrzył się w tym przekroczenia granic swobody wypowiedzi. Prokuratorskie organy zainteresowały się też prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem. I w tym wypadku rzekomo chodziło o negatywną ocenę działań szefostwa. Czy prokurator nie ma prawa krytykować polityki kierownictwa instytucji, w której pracuje?

Zachowania prokuratora zostały uregulowane przez Krajową Radę Prokuratury w zbiorze zasad etyki zawodowej. Nie jest to dokument prawnie zobowiązujący, ale dostarcza wytycznych określających, jak powinni postępować prokuratorzy. Kodeks jest także aktem, który ma pomagać w ocenie, kiedy prokurator dopuszcza się deliktu dyscyplinarnego. W tym zbiorze zasad nigdzie nie jest napisane, że prokuratorowi nie wolno krytykować przełożonych.

To gdzie w takim razie jest granica dozwolonej krytyki, na jaką mogą sobie pozwolić prokuratorzy?

W kodeksie etycznym jest przepis, długo zresztą dyskutowany w ówczesnej KRP, zgodnie z którym prokurator nie może publicznie wypowiadać się na temat toczących się postępowań ani oceniać prowadzących je organów. Prokurator nie powinien zatem krytykować sądu czy składu sędziowskiego, a także, w mojej ocenie, powinien wstrzymać się od krytyki innych prokuratorów prowadzących konkretne postępowania karne. Kolejny wyraźny zakaz odnosi się do publicznego przedstawiania swoich przekonań politycznych. Natomiast uważam, że karanie za poglądy dotyczące innych sfer jest niewłaściwe i nie prowadzi w dobrą stronę. Jak każdy obywatel prokurator ma konstytucyjne prawo do swobody wypowiedzi. Oczywiście musi – jak nakazuje kodeks etyczny – korzystać z niego w sposób rozważny.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane