statystyki

Za fałszywe doniesienia adwokat musi ponieść karę

02.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 02.03.2017, 07:31
umowa prawo prawnik

adwokatźródło: ShutterStock

Mecenas, który umyślnie przekazuje organom ścigania fałszywe informacje, zasługuje na zawieszenie w prawach wykonywania zawodu – wynika z najnowszego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego.

Dwa lata temu adwokat M.K. został prawomocnie skazany za fałszywe zawiadomienie policji o kradzieży swojego telefonu komórkowego (art. 233 k.k.) oraz złożenie nieprawdziwych zeznań w tej sprawie (art. 238 k.k.). Postępowanie karne ciągnęło się od 2011 r. i było nie raz zawieszane (m.in. ze względu na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka). Korporacyjny sąd dyscyplinarny I instancji w końcu ukarał adwokata grzywną, ale minister sprawiedliwości zażądał surowszej sankcji – zawieszenia prawa do wykonywania zawodu na pięć lat oraz prawo do sprawowania patronatu na 10 lat. Jego zdaniem zastosowane środki dyscyplinarne były niewspółmierne do przewinienia M.K. Ostatecznie wyższy sąd dyscyplinarny palestry zgodził się na zawieszenie go na rok w prawach do wykonywania zawodu oraz pięć lat patronatu.

Adwokat zakwestionował to rozstrzygnięcie i wniósł kasację do Sądu Najwyższego, domagając się ponownego rozpatrzenia sprawy. Przekonywał też, że został przez sąd karny skazany niesłusznie, wobec czego poniesione przez niego konsekwencje dyscyplinarne były zbyt represyjne. Nie przekonało to jednak Sądu Najwyższego, który uznał, że reakcja adwokatury była jak najbardziej prawidłowa i proporcjonalna.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane