statystyki

Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

28.02.2017, 19:00; Aktualizacja: 28.02.2017, 19:21
Prawnicy są zgodni co do tego, że właściciel terenu ma prawo ustanowić opłatę za wjazd, o ile zostaną spełnione określone warunki.

Prawnicy są zgodni co do tego, że właściciel terenu ma prawo ustanowić opłatę za wjazd, o ile zostaną spełnione określone warunki.źródło: ShutterStock

Czy przedsiębiorca może zażądać opłaty za nieuprawniony, nawet chwilowy, wjazd na teren jego nieruchomości? Takie pytanie powstaje przy okazji zdarzenia, które miało niedawno miejsce na krakowskim dworcu autobusowym MDA. Znany performer Sylwester Adam Wardęga, nie stosując się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, wjechał na teren dworca, a ochroniarz zażądał od niego opłaty karnej w wysokości 85 zł. Wardęga odmówił, żądając wskazania podstawy prawnej. Wkrótce na miejscu pojawiła się policja, by niepokornego ukarać mandatem. Przy interwencji użyto siły, a sprawa zakończyła się na komisariacie. Wątpliwości pozostały: trzeba płacić za wjazd na prywatny teren czy może roszczenie jest bezpodstawne?

Prawnicy są zgodni co do tego, że właściciel terenu ma prawo ustanowić opłatę za wjazd, o ile zostaną spełnione określone warunki.

Wjechałeś, płać

Prezes zarządu spółki MDA SA Marcin Fall argumentuje, że karę wprowadzono, aby utrzymać porządek. – Celem spółki nie jest osiągnięcie celu finansowego, ale prewencyjnego, mającego wpływ na bezpieczeństwo. Wjazd na teren dworca samochodów osobowych stwarza zagrożenie dla pasażerów oraz dla ruchu autokarów – tłumaczy Fall.

Zgodnie z regulaminem dworców MDA i oznakowaniem przy wjeździe prawo wjazdu na teren dworca w Krakowie mają tylko pojazdy posiadające umowę z MDA. Kara za wjazd pojazdów nieuprawnionych pobierana jest na podstawie regulaminu i załączonego do niego taryfikatora. Wysokość kar jest ustalana na podstawie uchwały zarządu. Dla porównania kary na innych dworcach autobusowych w Polsce wynoszą, np. w Tarnowie 50 zł, w Nowym Targu 60 zł, w Rzeszowie 50 zł, w Katowicach 40 zł, w Warszawie i we Wrocławiu – 500 zł. Policja wzywana jest dopiero po odmowie uiszczenia opłaty.

Jaka podstawa

Jaki charakter ma żądanie przez dworzec pieniędzy i jakie przepisy to świadczenie regulują? Piotr Mikiel, ekspert ds. transportu twierdzi, że mimo iż sprawa dotyczy dworca autobusowego, to przepisy o transporcie zbiorowym tej kwestii nie regulują. Jego zdaniem opłata, aczkolwiek nazwana karą, ma charakter cywilnoprawny.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • r(2017-03-01 08:52) Zgłoś naruszenie 60

  Opłatę może ustanawiać, jeśli poinformuje w sposób widoczny o takiej opłacie. Wtedy ktoś, kto mimo tej informacji wjeżdża na taki teren, zawiera w sposób dorozumiany umowę z właścicielem terenu. Właściciel terenu ni ma prawa karać. Bo po pierwsze jest to zastrzeżone tylko dla państwa, a kontrakty cywilnoprawne nie mogą być okładane karami nieumownymi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • windy_city(2017-02-28 19:38) Zgłoś naruszenie 61

  to proste - właściciel terenu niepublicznego ustala regulamin i jest on obowiązujący, jeżeli tylko nie narusza prawa stanowionego danego kraju... jednak jeżeli osoba postronna nie chce się stosować do owego regulaminu, regulaminodawca ma jedynie możliwość dochodzić roszczenia w postępowaniu cywilnym... gdzie tutaj problem??

  Odpowiedz
 • J-23(2017-03-01 18:36) Zgłoś naruszenie 10

  Można uchwalić przepadek pojazdu?

  Odpowiedz
 • natenprzyklad(2017-03-01 11:30) Zgłoś naruszenie 10

  Chwila to jest ile i czego?//Czy mozna wtargnac na bedacy w we wladaniu kogos teren, bez uzgodnienia np. koparka na betononowa nawierznie wylana kilka dni wczesniej?

  Odpowiedz
 • Tak skromnie(2017-03-01 11:55) Zgłoś naruszenie 10

  a dlaczego Panowie odrazu nie 5000 Wy zapłacicie za ogadanie auta?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane