statystyki

Założyciel zlikwidowanej osoby prawnej bez nieruchomości

autor: Michał Culepa23.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 23.02.2017, 09:20
Nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Po zlikwidowaniu osoby prawnej jej założycielowi nie przysługuje prawo do ubiegania się o prawa rzeczowe do nieruchomości, która wcześniej należała do tej osoby prawnej. W takim przypadku może co najwyżej dochodzić odszkodowania. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy było postępowanie likwidacyjne działającej w latach 90. ubiegłego wieku Wyższej Szkoły Technicznej w Legnicy. Została ona założona w 1994 r., jednak po pięciu latach zakończyła działalność, gdyż nie dostała zezwolenia resortu edukacji na prowadzenie dalszych studiów. Założyciele szkoły – Józef D. i Wojciech Z. – wystąpili do sądu o ustanowienie kuratora dla likwidowanej uczelni jako osoby prawnej. Podstawą wniosku był art. 42 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. W myśl par. 2 tego artykułu kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.

Powołana na kuratora Grażyna K. rozpoczęła proces likwidacji uczelni, sprzedając m.in. składniki jej majątku, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdowały się budynki uczelni. Po spłaceniu wierzycieli i rozdzieleniu nadwyżek finansowych między założycieli uczelni szkoła została ostatecznie wykreślona z rejestru w 2014 r.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane