statystyki

Założyciel zlikwidowanej osoby prawnej bez nieruchomości

autor: Michał Culepa23.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 23.02.2017, 09:20
Nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Po zlikwidowaniu osoby prawnej jej założycielowi nie przysługuje prawo do ubiegania się o prawa rzeczowe do nieruchomości, która wcześniej należała do tej osoby prawnej. W takim przypadku może co najwyżej dochodzić odszkodowania. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy było postępowanie likwidacyjne działającej w latach 90. ubiegłego wieku Wyższej Szkoły Technicznej w Legnicy. Została ona założona w 1994 r., jednak po pięciu latach zakończyła działalność, gdyż nie dostała zezwolenia resortu edukacji na prowadzenie dalszych studiów. Założyciele szkoły – Józef D. i Wojciech Z. – wystąpili do sądu o ustanowienie kuratora dla likwidowanej uczelni jako osoby prawnej. Podstawą wniosku był art. 42 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. W myśl par. 2 tego artykułu kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.

Powołana na kuratora Grażyna K. rozpoczęła proces likwidacji uczelni, sprzedając m.in. składniki jej majątku, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdowały się budynki uczelni. Po spłaceniu wierzycieli i rozdzieleniu nadwyżek finansowych między założycieli uczelni szkoła została ostatecznie wykreślona z rejestru w 2014 r.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane