statystyki

Sejm i RPO: Wniosek Ziobry o zbadanie uchwał ws. TK bezzasadny

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:19
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Uchwała Sejmu z 2010 r., na mocy której sędziami Trybunału Konstytucyjnego zostali Stanisław Rymar, Piotr Tuleja i Marek Zubik, nie zawiera norm abstrakcyjnych i generalnych. A skoro tak, to nie może być oceniana przez TK. Do takich wniosków doszedł zarówno Sejm, jak i rzecznik praw obywatelskich, który postanowił przystąpić do postępowania toczącego się na wniosek prokuratora generalnego przed trybunałem.

Wątpliwości PG dotyczyły tego, czy uchwała została podjęta w sposób legalny. Jego zdaniem w 2010 r. Sejm, wybierając trzech sędziów TK i wydając w tej sprawie tylko jeden akt, postąpił wbrew konstytucji, która nakazuje, aby członkowie trybunału byli wybierani indywidualnie.

Problem w tym, że zdaniem uczestników postępowania przed TK trybunał nie ma kompetencji do badania tego typu aktów wydawanych przez Sejm – bo uchwała o wyborze sędziów TK nie ma charakteru normatywnego. „Wspomniany akt prawny nie ingeruje w żaden akt normatywny (nie modyfikuje ani nie deroguje norm prawnych), jak też nie ustala żadnego wzorca zachowań, który mógłby być wiążący dla jego adresata” – czytamy w stanowisku przedstawionym przez Sejm. Zakwestionowana przez PG uchwała stanowi akt kreacyjny – przez jego wydanie dokonuje się czynności konwencjonalnej, której rezultatem jest obsadzenie stanowiska w sądzie konstytucyjnym.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane