statystyki

TSUE wskaże obowiązki hotelarzy za telewizory w pokojach dla gości

autor: Emilia Świętochowska16.02.2017, 07:42; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:53
telewizja, telewizor

Sąd gospodarczy w Wiedniu postanowił zwrócić się do TSUE o doprecyzowanie kryteriów, których spełnienie przesądzałoby o obowiązkach hotelarzy wobec OZZźródło: ShutterStock

Dziś unijny trybunał zadecyduje o losach opłat, które hotelarze muszą wnosić za to, że ich goście oglądają w pokojach TV. Wiele wskazuje na to, że wyrok będzie korzystny dla branży.

Sprawa, którą rozstrzygnie TSUE, dotyczy właściciela sieci hoteli w Austrii. Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pozwała spółkę, gdyż ta zalegała z należnościami za umożliwianie klientom korzystania z telewizji w pokojach. OZZ wychodziła bowiem z założenia, że jest to równoznaczne z udostępnianiem w miejscu publicznym za opłatą w rozumieniu dyrektywy w sprawie najmu i użyczenia utworów chronionych prawem autorskim (2006/115). Podobne stanowisko zajmują polskie sądy, uważając, że odtwarzanie programów podnosi standard hoteli, a więc wpływa na dochody branży.

Sąd gospodarczy w Wiedniu postanowił zwrócić się do TSUE o doprecyzowanie kryteriów, których spełnienie przesądzałoby o obowiązkach hotelarzy wobec OZZ. W szczególności chodzi o odpowiedź na pytanie, czy pokoje hotelowe rzeczywiście stanowią „miejsca publiczne dostępne za opłatą”.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane