statystyki

TSUE wskaże obowiązki hotelarzy za telewizory w pokojach dla gości

autor: Emilia Świętochowska16.02.2017, 07:42; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:53
telewizja, telewizor

Sąd gospodarczy w Wiedniu postanowił zwrócić się do TSUE o doprecyzowanie kryteriów, których spełnienie przesądzałoby o obowiązkach hotelarzy wobec OZZźródło: ShutterStock

Dziś unijny trybunał zadecyduje o losach opłat, które hotelarze muszą wnosić za to, że ich goście oglądają w pokojach TV. Wiele wskazuje na to, że wyrok będzie korzystny dla branży.

Sprawa, którą rozstrzygnie TSUE, dotyczy właściciela sieci hoteli w Austrii. Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pozwała spółkę, gdyż ta zalegała z należnościami za umożliwianie klientom korzystania z telewizji w pokojach. OZZ wychodziła bowiem z założenia, że jest to równoznaczne z udostępnianiem w miejscu publicznym za opłatą w rozumieniu dyrektywy w sprawie najmu i użyczenia utworów chronionych prawem autorskim (2006/115). Podobne stanowisko zajmują polskie sądy, uważając, że odtwarzanie programów podnosi standard hoteli, a więc wpływa na dochody branży.

Sąd gospodarczy w Wiedniu postanowił zwrócić się do TSUE o doprecyzowanie kryteriów, których spełnienie przesądzałoby o obowiązkach hotelarzy wobec OZZ. W szczególności chodzi o odpowiedź na pytanie, czy pokoje hotelowe rzeczywiście stanowią „miejsca publiczne dostępne za opłatą”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane