statystyki

Mamy prawo wiedzieć, że byliśmy podsłuchiwani

autor: Sławomir Wikariak14.02.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:52
podsłuch

Osobno projekt traktuje Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowegoźródło: ShutterStock

Policja, kontrola skarbowa czy CBA mają informować obywateli, że podlegali inwigilacji – zakłada przygotowany przez posłów PO projekt zmian kilku ustaw.

Zdaniem inicjatorów przepisy mają usunąć zasygnalizowaną przez Trybunał Konstytucyjności (sygn. akt K 23/11) sprzeczność z konstytucją. Zgodnie z projektem Policja, Straż Graniczna, kontrola skarbowa, Żandarmeria Wojskowa i CBA miałyby po zakończeniu kontroli operacyjnej informować o tym obywateli, którzy byli nią objęci. Jeżeli groziłoby to ważnemu interesowi państwa, to służby mogłyby występować do sądu o utrzymanie inwigilacji w tajemnicy na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon chwali propozycje. – Uprawnienia służb specjalnych nieustannie rosną – wystarczy przypomnieć ustawę inwigilacyjną i antyterrorystyczną. Słabnie zaś pozycja jednostki, która jest coraz bardziej narażona na bezpodstawną i niepotrzebną inwigilację. Rozsądnie skonstruowany obowiązek informowania obywatela, że był inwigilowany, jest dobrą metodą przeciwdziałania nadużyciom – przekonuje.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane