statystyki

Mamy prawo wiedzieć, że byliśmy podsłuchiwani

autor: Sławomir Wikariak14.02.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:52
podsłuch

Osobno projekt traktuje Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowegoźródło: ShutterStock

Policja, kontrola skarbowa czy CBA mają informować obywateli, że podlegali inwigilacji – zakłada przygotowany przez posłów PO projekt zmian kilku ustaw.

Zdaniem inicjatorów przepisy mają usunąć zasygnalizowaną przez Trybunał Konstytucyjności (sygn. akt K 23/11) sprzeczność z konstytucją. Zgodnie z projektem Policja, Straż Graniczna, kontrola skarbowa, Żandarmeria Wojskowa i CBA miałyby po zakończeniu kontroli operacyjnej informować o tym obywateli, którzy byli nią objęci. Jeżeli groziłoby to ważnemu interesowi państwa, to służby mogłyby występować do sądu o utrzymanie inwigilacji w tajemnicy na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon chwali propozycje. – Uprawnienia służb specjalnych nieustannie rosną – wystarczy przypomnieć ustawę inwigilacyjną i antyterrorystyczną. Słabnie zaś pozycja jednostki, która jest coraz bardziej narażona na bezpodstawną i niepotrzebną inwigilację. Rozsądnie skonstruowany obowiązek informowania obywatela, że był inwigilowany, jest dobrą metodą przeciwdziałania nadużyciom – przekonuje.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane