Konkubinat to związek dwojga ludzi, którzy funkcjonują razem jak mąż i żona, ale nie wstąpili w związek małżeński – ich status nie jest sformalizowany. Określenia konkubinat używa się głównie w stosunku do par mieszkających razem. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że nabywanie dóbr materialnych (np. samochodu) w konkubinacie nie powoduje nabywania ich jako majątku wspólnego, ponieważ majątek wspólny powstaje dopiero po zawarciu związku małżeńskiego. W przypadku konkubinatu wszystkie nabywane ruchomości i nieruchomości należą do tego z partnerów, który je kupił, albo jeśli jest to nieruchomość, do obojga. W sytuacji gdy oboje nabyli nieruchomość, traktuje się ją jako nabytą na zasadzie współwłasności.
Nie ma ogólnej formy ochrony praw majątkowych osób pozostających w takim związku, ale przysługują im prawa z tytułu zawieranych umów cywilnych oraz wspólnych i wzajemnych stosunków gospodarczych. Dobrze jest więc spisać umowę, nawet cywilną, między konkubentami, która określa jaka część (nabytego) majątku należy do każdego z nich. Taka umowa, przy ewentualnym rozstaniu, może wiele ułatwić.
Podział majątku a konkubinat
W przypadku rozpadu konkubinatu podział majątku może być kwestią sporną i trudną pod względem prawnych uregulowań, ponieważ polskie prawo nie zakłada sposobów rozwiązywania spraw majątku nabytych w trakcie trwania takich związków. Proponuje się wybranie jednej z trzech dróg postępowania: rozliczanie konkubinatu jako spółki cywilnej, jako współwłasności albo jako bezpodstawnego wzbogacenia. Przede wszystkim należy jednak ustalić, co należy do tak zwanego majątku wspólnego, a sąd orzeknie w jaki sposób majątek ten będzie rozliczany. Znaczny problem stanowią nieruchomości i inne wydatki, na które zaciągnięto kredyty – wówczas najlepiej od razu spisać umowę u notariusza określające proporcje własności przypadające na obu partnerów. Dobrze też zbierać rachunki i faktury potwierdzające zakup na przykład sprzętu elektronicznego przez jednego z konkubentów. Warto również wyraźnie określać na jaki cel przelewamy partnerowi pieniądze, to pozwoli na uniknięcie ewentualnych nieporozumień. Warto pamiętać, że proces o ewentualny podział majątku w konkubinacie jest długotrwały i trudny do przeprowadzenia, wobec tego lepiej go w miarę możliwości uniknąć.
Konkubinat a dziedziczenie spadku
Problemem w konkubinacie może się okazać także kwestia spadku po zmarłym partnerze – zgodnie z prawem drugi z partnerów nie ma prawa odziedziczyć po zmarłym jego części majątku. Jedynym sposobem na zabezpieczenie interesów konkubenta jest spisanie testamentu, w którym wyraźnie określa się co po śmierci ma zostać przekazane spadkobiercy.