statystyki

Adwokat odpowiada podwójnie

autor: Ewa Krasowska, Jacek Ziobrowski07.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 07.02.2017, 07:57
podpis, dokument, akt, prawo

Analizując statystyki, warto podkreślić, że wzrost przewinień popełnianych przez adwokatów jest mniejszy niż wzrost liczby adwokatów i aplikantów adwokackichźródło: ShutterStock

Nie ma co ukrywać, że łamanie prawa i bulwersujące zachowania członków palestry zdarzają się, zapewne nie rzadziej i nie częściej niż u reprezentantów innych zawodów. Różnica polega jednak na tym, że zawód adwokata to zawód zaufania publicznego, zatem i etyczne wymagania wobec adwokatów są większe. W eliminacji patologii ma pomóc sprawnie działający samorządowy rzecznik dyscyplinarny i sąd dyscyplinarny.

Adwokat podlega szerszej odpowiedzialności zawodowej niż przeciętny obywatel. Postępowanie dyscyplinarne jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Jednocześnie bowiem może toczyć się przeciwko niemu postępowanie karne czy cywilne w prokuraturze lub sądzie powszechnym oraz w sądzie samorządowym. Znane są nam przypadki, że prokuratura lub sąd umarza postępowanie, natomiast sąd dyscyplinarny karze. Choćby dlatego, że o ile adwokat nie popełnił przestępstwa w świetle prawa karnego, o tyle jego zachowanie było złamaniem zasad etyki adwokackiej. Jesteśmy w końcu – obok radców prawnych – jedynym samorządem zawodowym, który, dzięki swojemu sądownictwu dyscyplinarnemu, ma możliwość pozbawienia prawa do wykonywania zawodu.

Każdy obywatel naszego kraju, bez względu na zawód i okoliczności, odpowiada z kontraktu i z deliktu. Jeżeli nie wykona umowy, ponosi konsekwencje. Jeżeli dopuści się kradzieży, odpowiada przed sądem powszechnym – karnym. To, co wyróżnia palestrę, to narzucony sobie system wartości i zasad, który ma dodatkowo wpływać na postawy wyróżniające adwokatów w społeczeństwie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • entomolog etymolog(2017-02-08 05:16) Zgłoś naruszenie 21

  Rozumiemy, stąd nazwa "zawód" zaufania publicznego. Od słowa "zawodzić".

  Odpowiedz
 • one(2017-02-08 05:27) Zgłoś naruszenie 22

  Do poszukujący. NIgdzie takiego zapisu nie ma. Po prostu korporacje adwokacka i radcowska postanowiły się przypiąć do tego terminu, wmawiając ludziom oczywistą nieprawdę. Pełnomocnik strony wywodziz swoje uprawnienia wyłącznie od strony, działa wyłącznie w interesie strony. Miejsca na interes publiczny już tam nie ma. To tak jakby społeczeństwo ufało adwokatowi jakiegoś aferała. Wiadome jest, że adwokat będzie bronił swojego klienta nie oglądając się na interes publiczny. Mówienie, że społeczeństwo ufa takiemu adwokatowi jest śmieszne. Jedyne co to oznacza, że mają problem ze zrozumieniem języka polskiego, a nie bardzo potrafią sobie sprawdzić, co onacza termin zaufanie.

  Odpowiedz
 • poszukujący(2017-02-07 15:09) Zgłoś naruszenie 10

  czy ktoś może wskazać mi konkretny ustawowy zapis, że adwokat jest zawodem zaufania publicznego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane