statystyki

Pilitowski: Minister Ziobro posuwa się za daleko

autor: Bartosz Pilitowski01.02.2017, 07:22; Aktualizacja: 01.02.2017, 08:16
Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, PAP/Jacek Turczykźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Jednym z konstytucyjnych zadań Krajowej Rady Sądownictwa jest stanie na straży niezależności sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Uzależnienia rady od polityków minister Ziobro może jeszcze pożałować, gdy sam władzę straci.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił długo oczekiwane założenia reformy sądownictwa. Wiele z propozycji jest bardzo dobrych. Niestety wdrażanie postanowiono rozpocząć od rozwiązań fatalnych. 23 stycznia trafił do konsultacji projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Minister Ziobro chce, aby wyboru 15 przedstawicieli sądów do 25-osobowej rady dokonywał Sejm. Dotychczas wybierały ich zgromadzenia sędziów najwyższych szczebli sądownictwa. Dobór ten był słusznie krytykowany za zbytnie faworyzowanie sędziowskich elit. Demokratyzacja procedury wyboru była pożądana i oczekiwana. Jednak zaproponowany przez ministra wybór większości członków rady przez Sejm niweczy funkcję, jaką nadaje jej konstytucja. Zadaniem KRS jest bowiem kontrolowanie poczynań parlamentu w stosunku do sądów.

Trzeba dużej dozy naiwności, aby uwierzyć, że posłowie będą wybierać surowych recenzentów swoich działań. W przypadku sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybór przez parlament ma sens, ponieważ ich kadencja trwa 7 lat. Posłowie muszą więc liczyć się z kontrolą ustaw przez osoby, które zostały wybrane także przez parlament poprzedniej kadencji. W przypadku sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa taka okoliczność nie zachodzi, ponieważ konstytucja ustala długość ich kadencji na 4 lata. Jeśli powiążemy ten fakt z propozycją ministerstwa, żeby kadencja wszystkich aktualnych członków rady wygasła w ciągu 90 dni od wejścia w życie ustawy, dojdziemy do wniosku, że w praktyce parlament będzie wybierał kontrolera na czas swojego urzędowania.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • monika(2017-02-01 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    wielka zgoda z jednym komentarzem - sędziowie TK mają kadencję 9 - letnią, tym większą mają niezależność . Trzeba tez podkreślić, że zgodnie z Konstytucją kadencja członka KRS trwa 4 lata - jak to sie ma do zmiany ustawą tej kadencji obecnych członków sędziów, tym bardziej, że politykom członkom kadencji nie chcą przerwać...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane