Sędziowie pokoju wrócą do polskiego wymiaru sprawiedliwości? MS: Trzeba zmienić konstytucję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.02.2017, 07:22; Aktualizacja: 01.02.2017, 07:41
W Polsce wszelkie spory muszą być rozstrzygane przez sądy

W Polsce wszelkie spory muszą być rozstrzygane przez sądyźródło: ShutterStock

Nie da się ich wprowadzić bez zmiany konstytucji – twierdzi resort sprawiedliwości. Można to zrobić, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym – podpowiadają eksperci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • memento(2017-02-01 13:57) Zgłoś naruszenie 217

  ludzie !!!! ocknijcie się ..... kto powiedział że o gustach się nie dyskutuje , przecież to jakaś zidiociała abstrakcja , ANARCHISTYCZNA naleciałość- to jak wyroków sądowych .. nie można krytykować !!! ...DLACZEGO ..? (a jak sędzia jest bałwanem-- gdzie jest GWARANCJA że nie jest...?), przecież to KURIOZUM co za buc.. to WYMYŚLIŁ ... i biedni Polacy brną jak osły w takie haniebne i głupie przyzwyczajenia NICZYM nie poparte- zaczynamy być UBEZWŁASNOWOLNIENI przez demagogie,religie,przesądy... a przecież powinien się liczyć RACJONALIZM . Wreszcie NIE dopuszczać do MEDIÓW - trzęsących się "mentorów prawnych - żyjących " w ubiegłych stuleciach, bajdurzących o.....DEMOKRACJI ? > NIEZAWISŁOŚCI ? --- (których NIGDY NIE BYŁO) - to wykracza poza ....normalność...toż to ZGROZA. Natychmiast należy zmienić konstytucję i wyprostować OBŁUDNE i NAFTALINOWE ustawy... KRAJ niech oddycha tlenem nie STĘCHLIZNĄ .. KOGO WY się boicie ....samych siebie ...w takiej mentalności i karykaturalnej demokracji podpartej satyryczną NIEZAWISŁOŚCIĄ niczego się nie zbuduje.!!! NIGDY,NIGDY,NIGDY.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • historian(2017-02-01 12:29) Zgłoś naruszenie 51

  Nic innego jak KOLEGIUM d/s WYKROCZEŃ one też w przeszłości sprawdziły się???????.Przewodniczący decydował o wszystkim?

  Odpowiedz
 • analityk(2017-02-01 12:15) Zgłoś naruszenie 51

  W Kraju Teoretycznym wszystko jest możliwe !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xvart(2017-02-01 11:25) Zgłoś naruszenie 41

  i co to za problem dla Prezydenta wręczyć raz na 4 lata te nominacje tym kilkuset sędziom pokoju? Przecież Prezydent właśnie za to bierze pensję. To da się zrobić - trzeba tylko chcieć. Oczywiście, że sędziowie pokoju to świetny pomysł. Naprawdę nie trzeba być prawnikiem, żeby rozstrzygnąć sprawę reklamacji butów, czy jazdy o 20 km/h za szybko. Do tego wystarczy wykształcenie wyższe i to wcale nie magisterskie. W każdej miejscowości na prawach miejskich powinien być Sąd Pokoju, od którego odwołanie powinno przysługiwać do Sądu Rejonowego, który powinien mieć obowiązek przejęcia sprawy do rozpoznania jeżeli Sąd Pokoju dwukrotnie wyda wyrok, który w wyniku odwołania należałoby uchylić. Sędziowie pokoju powinni orzekać nie tylko we wszystkich wykroczeniach, ale przede wszystkim w drobnych sprawach cywilnych, które są prawdziwym problemem i to one blokują sądy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mr(2017-02-01 11:34) Zgłoś naruszenie 33

  Sędziowie pokoju powinni być wybierani przez społeczeństwo. To rozwiązanie byłoby społecznie akceptowalne, w przeciwieństwie co mediacji i arbitrażu, które się u nas po prostu nie przyjęły. Tak samo z resztą jak rady zakładowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Xyz(2017-02-01 13:05) Zgłoś naruszenie 21

  Mamy już wykształconych urzędników którzy zastępują sędziów w wielu sprawach, to referendarze sadowi. Co za problem wyposażyć ich w nowe kompetencje i powierzyć rozpoznawanie najdrobniejszych spraw? Po co tworzyć coś nowego na co zostaną wydane (zmarnowane) miliony z naszych podatków?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • meko(2017-02-02 08:06) Zgłoś naruszenie 20

  I w czym.sedziowie pokoju oprócz zamieszania zmienią w rozstrzyganiu sporów? W niczym. To nie jest problem sędziów pokoju, tylko procedury, a sędzią pokoju może być każdy inny sędzia w systemie. Wystarczy się przyjrzeć krajom gdzie jest taki sędzia. Prędzej być może powinien być niezależny, w strukturze sądów, sędzia śledczy.

  Odpowiedz
 • P.(2017-02-01 15:06) Zgłoś naruszenie 20

  Art. 182. Konstytucji RP Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa. To co za problem wprowadzi sędziów pokoju?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • trele morele(2017-02-01 14:19) Zgłoś naruszenie 21

  Uważam, że to błąd. Wprowadzenie instytucji wyrwanej z systemu anglosaskiego nie jest dobrym rozwiązaniem. Taka instytucja nie będzie mieć autorytetu. Osobiście, dla przykładu wolę zawierać ugodę przed sądem niż przed mediatorem (szybciej, taniej i bez zbędnych ceregieli) Proponowałbym inne rozwiązanie. Obecnie mamy instytucję rzeczników konsumenta. Wykorzystałbym rzeczników do pełnienia roli arbitra w postępowaniu o nieuznanie reklamacji towaru w formule Med-Arb. W pierwszej kolejności rzecznik dążyłby do ugody a następnie rozstrzygał. Rzecznik, w przeciwieństwie do mediatora dysponuje autorytetem urzędu i sankcjami administracyjnymi. Takie postępowanie byłoby szybsze niż sądowe, a ewentualnych biegłych powoływałoby się z urzędu. Przy czym nadałbym rozstrzygnięciu moc wyroku sądu w I instancji.Rzecznik podejmowałby postępowanie tylko na wniosek konsumenta. Zapobiegałoby to trudnościom dowodowym spotykanym przed sądem cywilnym, które pojawią się też przed sędzią pokoju. Uważam, że nie warto mnożyć instytucji. Sędzia pokoju nie miałby autorytetu urzędu ani sądu. Drogi czytelniku. Zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś być sądzony przez sąsiada (bo go wybrano na takie stanowisko?) Za to rozważyłbym wprowadzenie jawności dla stron postępowania przygotowawczego poprzedzającego postępowanie karne...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Luk(2017-02-02 07:38) Zgłoś naruszenie 20

  Są dużo prostsze sposoby rozwiązania problemu przeciągających się postępowań niż wprowadzanie nowych instytucji: 1. ograniczenie kognicji sądów np. wprowadzenie notarialnego nakazu zapłaty, ale nie w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Rozwoju, ale z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez samorządy prawnicze, 2. zwiększenie ilości referendarzy sądowych i wyposażenie ich w nowe kompetencje, 3. uproszczenie procedury karnej i cywilnej, 4. zmniejszenie bzdurnych obowiązków biurokratycznych np. związanych ze statystyką, które obciążają sędziów i pracowników sądów, 5. depenalizacja niektórych przestępstw np. posiadania nieznacznej ilości narkotyków, zwiększenie ilości przestępstw ściganych na wniosek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dyl-Sowizdrzał(2017-02-01 11:08) Zgłoś naruszenie 21

  A może pójść na "całość" i odtworzyć . W "nowych" warunkach - w składzie . W kazdej gminie, a nawet parafii - gotowce już są. Jednoosobowy "Sędzia Pokoju" - to pomysł, gdy powszechnie panował analfabetyzm i umiejętność pisania i czytania należały do wyjątków. Dziś analfabetyzm objawia się w ograniczonym zakresie, głownie w myśleniu. A skąd pomysłodawca weźmie tylu "sędziów" pokoju - jeśli w najbliższym swoim otoczeniu autorytetów szukać ze świecą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane