Za odrzuceniem weta było 286 posłów, przeciw 157, a sześciu wstrzymało się od głosu. Większość konieczna do ponownego uchwalenia ustawy (odrzucenia weta) wynosiła 270 głosów.
W trakcie czwartkowej debaty nad wnioskiem prezydenta, poprzedzającej głosowanie, kluby PO, PSL i Lewicy opowiedziały się za odrzuceniem weta. PiS za podtrzymaniem go.
Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych znosi awanse poziome sędziów, czyli stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym. Awanse te zostały wprowadzone nowelizacją z czerwca 2007 roku, której przepisy obowiązują od lipca 2008.
Nowelę znosząca awanse poziome sędziów Sejm przyjął w listopadzie 2008 roku. W trakcie czwartkowej debaty minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda podkreślał, że Sejm przyjął dwie ustawy w tej sprawie: 25 czerwca i 7 listopada.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski o awanse poziome złożyło 1346 sędziów
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski o awanse poziome złożyło 1346 sędziów
Tę pierwszą prezydent zawetował 3 lipca, ale - jak podkreślał Duda - weto prezydenta nie zostało rozpatrzone. Odnosząc się do tej sprawy poseł PiS Andrzej Dera (PiS) mówił w czwartek, że jest to "rzecz bez precedensu", gdyż "prezydenckie weto uznano za nieistniejące". "Doszło do naruszenia konstytucji i regulaminu Sejmu" - powiedział.
Zwolennik nowelizacji poseł PO Wojciech Wilk argumentował podczas debaty, że zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych przyczyniają się do "odejścia od sztucznego ustalania tytułów sędziowskich". Zawetowana przez prezydenta ustawa - jak mówił - likwiduje chaos, jaki powstał po wprowadzeniu awansu poziomego.
W nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych dla sędziów przewidziano trzy stawki awansowe; w wysokości 107 proc., 115 proc. i 120 proc. stawki podstawowej.
Wynagrodzenie zasadnicze sędziego po pięciu latach pracy podwyższane byłoby do pierwszej stawki awansowej, po 10 latach - do drugiej, po 15 - do trzeciej. Przepisy te dotyczyć będą też prokuratorów.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski o awanse poziome złożyło 1346 sędziów.
Komentarze (77)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszetytuł za długowieczność na funkcji - stanowcze nie.
Chcesz tytułu - haruj na linii w wyższej instancji bez dotychczasowych dodatków. I tak jest fair.
ambicja górą
Pozdrawiam.
Cała minuta prawdy? Tak i to nie jest tytuł półgodzinnej audycji publicystycznej :)
cHYBA COS JEST NA RZECZY, W TYM O CZYM PISZE SĄDOWA MYSZ. nIE PODOBA MI SIE TO,ŻE TACY LUDZIE WYDAJA WYROKI, SA NIESKAZITELNEGO CHRAKTERU. JA JESTEM INFORMATYKIEM ALE MAM DWÓCH ZNAJOMYCH SĘDZIÓW. sA SFRUSTROWANI PODŁYM TRAKTOWANIEM. dO PLECAKÓW IM DALEKO