statystyki

Debata o reformie sądownictwa: Szansa czy zagrożenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.01.2017, 07:53; Aktualizacja: 31.01.2017, 10:45
sąd, temida

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy proces oddalania się środowiska sędziowskiego od społeczeństwa - mówił Marcin Warchołźródło: ShutterStock

Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierali posłowie – zakłada projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Dzięki temu zwiążemy trzecią władzę z suwerenem – twierdzą autorzy pomysłu. Skutki tego będą opłakane zarówno dla sądów, jak i zwykłych obywateli – ripostują sędziowie.

Dlaczego resort zdecydował się na przeprowadzenie reformy KRS? Czy było to spowodowane jakimiś nieprawidłowościami w jej działaniu?

Marcin Warchoł: Odbyliśmy wiele wizyt studyjnych w innych krajach. Impulsem do zmian stała się analiza systemów obowiązujących w różnych państwach. Ale nie tylko. Wpływ na decyzję o przeprowadzeniu reformy miały także ostatnie doświadczenia. Mam tutaj na myśli np. bulwersujące nieprawidłowości w krakowskim sądzie apelacyjnym, skąd wyprowadzono wiele milionów złotych, czy spór między KRS a prezydentem. To rodzi konkretne oczekiwania społeczeństwa, które chce zmian systemowych.

Arkadiusz Tomczak: Ale czy to oznacza, że KRS źle zareagowała w sprawie krakowskiego sądu, czy może w ogóle nie zareagowała?

Marcin Warchoł: Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy proces oddalania się środowiska sędziowskiego od społeczeństwa. Od 1998 r. złożono do sądów dyscyplinarnych wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych w stosunku do 48 sędziów podejrzanych o sprzeniewierzenie się niezawisłości sędziowskiej w latach PRL. W odniesieniu do 42 sądy dyscyplinarne w ogóle nie zajęły się sprawą, odmawiając wszczęcia postępowań. W przypadku pięciu sędziów postępowanie zostało umorzone lub sędziowie zostali uniewinnieni. Tylko jeden sędzia został wydalony ze służby sędziowskiej!


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane