statystyki

Debata o reformie sądownictwa: Szansa czy zagrożenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.01.2017, 07:53; Aktualizacja: 31.01.2017, 10:45
sąd, temida

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy proces oddalania się środowiska sędziowskiego od społeczeństwa - mówił Marcin Warchołźródło: ShutterStock

Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierali posłowie – zakłada projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Dzięki temu zwiążemy trzecią władzę z suwerenem – twierdzą autorzy pomysłu. Skutki tego będą opłakane zarówno dla sądów, jak i zwykłych obywateli – ripostują sędziowie.

Dlaczego resort zdecydował się na przeprowadzenie reformy KRS? Czy było to spowodowane jakimiś nieprawidłowościami w jej działaniu?

Marcin Warchoł: Odbyliśmy wiele wizyt studyjnych w innych krajach. Impulsem do zmian stała się analiza systemów obowiązujących w różnych państwach. Ale nie tylko. Wpływ na decyzję o przeprowadzeniu reformy miały także ostatnie doświadczenia. Mam tutaj na myśli np. bulwersujące nieprawidłowości w krakowskim sądzie apelacyjnym, skąd wyprowadzono wiele milionów złotych, czy spór między KRS a prezydentem. To rodzi konkretne oczekiwania społeczeństwa, które chce zmian systemowych.

Arkadiusz Tomczak: Ale czy to oznacza, że KRS źle zareagowała w sprawie krakowskiego sądu, czy może w ogóle nie zareagowała?

Marcin Warchoł: Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy proces oddalania się środowiska sędziowskiego od społeczeństwa. Od 1998 r. złożono do sądów dyscyplinarnych wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych w stosunku do 48 sędziów podejrzanych o sprzeniewierzenie się niezawisłości sędziowskiej w latach PRL. W odniesieniu do 42 sądy dyscyplinarne w ogóle nie zajęły się sprawą, odmawiając wszczęcia postępowań. W przypadku pięciu sędziów postępowanie zostało umorzone lub sędziowie zostali uniewinnieni. Tylko jeden sędzia został wydalony ze służby sędziowskiej!


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane