Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Innymi słowy, o obecności i kolejności na liście decydowały ubiegłoroczna aktywność poszczególnych osób i jej obraz w naszych oczach. Dzieje się dużo, więc już dziś, na początku 2017 r., zestawienie mogłoby wyglądać nieco inaczej. Jedni tracą wpływy, a inni zyskują... Właśnie – dzieje się na tyle dużo, że bez porównania mniejsze znaczenie przywiązywaliśmy do oficjalnego statusu danej osoby, a większe do siły, z jaką jej przekonania i działania kształtowały w 2016 r. rzeczywistość i przekładały się m.in. na konkretne rozstrzygnięcia, ustawy, rozporządzenia, a także debatę publiczną i jej efekty. Na życie społeczne w Polsce, na nasze życie. Korzystaliśmy przy tym z powszechnie dostępnych, jak i własnych informacji. Staraliśmy się poznać prawdziwych autorów najważniejszych i najciekawszych pomysłów, dostawców prawniczego „uzbrojenia” w ważnych, czasem fundamentalnych, sporach i wojnach, w których przepisy i ich interpretacje są orężem. Bywa wszak, że jedni dzierżą oręż i sprawnie się nim posługują, a inni go wykuwają. Ci drudzy nierzadko pozostają w cieniu. Niektórych, ale pewnie nie wszystkich, udało nam się w rankingu przedstawić. Niektóre postaci i ich pozycja w zestawieniu nikogo nie zdziwią. Inne mogą zaskakiwać. Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, niespodzianki nie ma. Ponownie zajął je prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I chyba moglibyśmy nawet specjalnie tego nie uzasadniać. Nie ma innej osoby, a prawnika tym bardziej, która w większym stopniu nadawałaby ton i rytm życiu publicznemu w Polsce. A dalej? Są m.in. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, bohaterowie afer reprywatyzacyjnych, prawnicy obsadzeni w roli polityków (bo polityków obsadzonych w roli prawników z formalnych względów nie mogliśmy wziąć pod uwagę) itd., itd. Po prostu dalej też jest ciekawie... Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny DGP KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I PRZEJDŹ DO RANKINGU
Innymi słowy, o obecności i kolejności na liście decydowały ubiegłoroczna aktywność poszczególnych osób i jej obraz w naszych oczach. Dzieje się dużo, więc już dziś, na początku 2017 r., zestawienie mogłoby wyglądać nieco inaczej. Jedni tracą wpływy, a inni zyskują... Właśnie – dzieje się na tyle dużo, że bez porównania mniejsze znaczenie przywiązywaliśmy do oficjalnego statusu danej osoby, a większe do siły, z jaką jej przekonania i działania kształtowały w 2016 r. rzeczywistość i przekładały się m.in. na konkretne rozstrzygnięcia, ustawy, rozporządzenia, a także debatę publiczną i jej efekty. Na życie społeczne w Polsce, na nasze życie. Korzystaliśmy przy tym z powszechnie dostępnych, jak i własnych informacji. Staraliśmy się poznać prawdziwych autorów najważniejszych i najciekawszych pomysłów, dostawców prawniczego „uzbrojenia” w ważnych, czasem fundamentalnych, sporach i wojnach, w których przepisy i ich interpretacje są orężem. Bywa wszak, że jedni dzierżą oręż i sprawnie się nim posługują, a inni go wykuwają. Ci drudzy nierzadko pozostają w cieniu. Niektórych, ale pewnie nie wszystkich, udało nam się w rankingu przedstawić. Niektóre postaci i ich pozycja w zestawieniu nikogo nie zdziwią. Inne mogą zaskakiwać. Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, niespodzianki nie ma. Ponownie zajął je prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I chyba moglibyśmy nawet specjalnie tego nie uzasadniać. Nie ma innej osoby, a prawnika tym bardziej, która w większym stopniu nadawałaby ton i rytm życiu publicznemu w Polsce. A dalej? Są m.in. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, bohaterowie afer reprywatyzacyjnych, prawnicy obsadzeni w roli polityków (bo polityków obsadzonych w roli prawników z formalnych względów nie mogliśmy wziąć pod uwagę) itd., itd. Po prostu dalej też jest ciekawie... Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny DGP KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I PRZEJDŹ DO RANKINGU / GazetaPrawna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Komentarze(17)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Adam
  2017-01-31 10:58:17
  Mgr Ziobro w rankingu prawników? Kiedy on został prawnikiem?
  13
 • JJ
  2017-01-31 09:59:45
  O ile jeszcze można zrozumieć, że Kaczyński zajął pierwsze miejsce (durny ranking, to i zwycięzca osobliwy), to co na 2. robi Duda, którego wpływowość ogranicza się do używania długopisu? A kompletna miernota Przyłębska na 3. to już dowcip roku.
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • JJ
  2017-01-31 09:50:27
  A po co ten ranking? W czołówce są bardzo marni prawnicy, którzy niszczą Polskę jako państwo prawa. Równie sensowny byłby ranking taksówkarzy, którzy postanowili rozbić własne taksówki.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • T1000
  2017-01-31 09:34:01
  Cały tygodniowy dodatek wypełniony jakimś bełkotem. Żenada.
  1
 • m1
  2017-01-31 14:16:51
  Pierwsza trójka to może i wpływowa ale z nich tacy prawnicy, jak koziej d... rajzentasza.
  1
 • stach
  2017-01-31 14:01:56
  a sędzia Rymar z TK na którym miejscu?
  0
 • kawav
  2017-01-31 19:20:40
  To bardzo ciekawe . Minister Warchoł był bezlitosny dla nieuków . Musiał mieć dużo szczęścia , że sam nie trafił na odpowiedniego egzaminatora . Polecam wywody pana doktora na temat korupcji wśród sędziów , która , jego zdaniem , nie jest zjawiskiem marginalnym . Jako przykład takiej korupcji podał fakt zatajenia przez sędziego w oświadczeniu majątkowym otrzymania darowizny od żony ( sic ) . Zapowiedział też wprowadzenie jawności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów , chociaż już od kilku lat są one jawne . Nic dodać .
  0
 • JAJO
  2017-02-01 10:45:58
  Niestety mało na liście prawników przez duże P. Zwykłe cwaniaczki i polityczni oszołomi. Ranking do kitu!!!!!
  0
 • emer.
  2017-02-01 08:33:25
  a jarek obrońca lecha z urzędu familijnego też jest dyplomowanym prawnikiem
  0
 • Adilo
  2017-02-01 14:43:16
  Wskazywanie JArosława K. jako prawnika po prostu obraża ten zawód i osoby, które je wykonują
  1
 • emer.
  2017-02-01 08:33:25
  a jarek obrońca lecha z urzędu familijnego też jest dyplomowanym prawnikiem
  1
 • as
  2017-09-21 08:58:00
  W końcu jest szansa pokonania komunistów i złodziei
  1
 • Prezes
  2017-02-01 10:56:50
  Marne ludki, my bedziemy robić dalej swoje, by prawdziwym Polakom zylo się lepiej. Was podludzie unicestwimy szybciej niz Wam się wydaje.
  1
 • as
  2017-09-21 08:58:00
  W końcu jest szansa pokonania komunistów i złodziei
  1
 • KancelariaPrawna24h
  2017-12-06 23:59:19
  Kancelaria Prawna 24h dba o swoją markę dlatego przekazuje sprawy Adwokatom specjalizującym się w danej dziedzinie prawa a nie tym, co zajmują się WSZYSTKIM! Niestety adwokacie z przed wielu lat zasiadają w organach adwokatury i blokują możliwość specjalizacji po to aby klient wiedział do kogo się zgłasza (tak jakby lekarz dentysta miał leczyć złamaną nogę) : ( Co gorsza, przepisy skarbowe i etyka adwokacka zabrania darmowych porad, dlatego często za zwykłe informacje płacimy ponad 200zł (czasami 500zł) ale Kancelarie Prawne (prawnicy którzy celowo nie wpisują się na listę "korporacji") nie są ograniczeni tymi zakazami, dlatego warto skorzystać z pomocy ww. Kancelarii jeśli zależy nam na końcowym wyniku sprawy (co do zasady prawo przewiduje, że umowa zlecenie ma na celu należytą staranność i trudno np. Radcy Prawnemu udowodnić brak staranności, ale gdy prawnik/adwokat z kancelarii prawnej umawia się na % to z pewnością zrobi wszystko by jego % był duży, a co za tym idzie klient wygrał sprawę!).
  1

Zobacz więcej