statystyki

NSA: Gdy zakład za bardzo hałasuje można podnieść mu karę

autor: Urszula Mirowska-Łoskot30.01.2017, 18:30
prawo

NSA uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Inspekcja ochrony środowiska może ponownie sprawdzić, czy kara za przekroczenie hałasu nałożona przez nią na firmę jest słuszna, o ile wniosek w tej sprawie spełnia wszystkie wymogi formalne. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła firmy recyklingowej, której inspekcja ochrony środowiska zarzuciła przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu – z kontroli wynikało, że w porze nocnej wynosiło ono trzy decybele (dB) za dużo. Wobec tego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia wymiaru kary, ale firma złożyła wniosek o zmianę decyzji. Przeprowadziła własne pomiary wykonane, które nie wykazały przekroczenia wartości dopuszczalnych. W związku z tym inspektorat ponownie ruszył na kontrolę – tym razem normy były przekroczone o 5 dB. Zawiadomiono o tym firmę i poinformowano ją o możliwości zapoznania się z zebranymi dowodami i materiałami, jak również o możliwości pisemnego zajęcia stanowiska. Strona nie skorzystała z tego uprawnienia, a inspekcja podwyższyła karę.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane