statystyki

Stan faktyczny przesądza o nieudolności usiłowania

autor: Emilia Świętochowska24.01.2017, 19:00
prawo

Co jest ważniejsze: zamiar sprawcy czy możliwość popełnienia czynu zabronionego?źródło: ShutterStock

Nieporadny złodziej, który nie zabrał swojej ofierze torebki, bo nie znalazł w niej gotówki, a jedynie zegarek, nie będzie mógł liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez sąd. Odpowie za udolne usiłowanie kradzieży zegarka, mimo że go nie chciał.

Taki wniosek płynie z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów. Podjęto ją z powodu rozbieżności w wykładni przepisu dotyczącego usiłowania nieudolnego. Spór ten, mówiąc najprościej, można sprowadzić do pytania o to, czy przy kwalifikacji prawnej czynu ważniejszy jest zamiar sprawcy, czy obiektywna możliwość popełnienia przez niego czynu zabronionego.

Zgodnie z art. 13 par. 2 kodeksu karnego do nieudolnego usiłowania popełnienia przestępstwa dochodzi wtedy, gdy sprawca nie zdaje sobie sprawy, że jego niecne zamiary od początku są skazane na niepowodzenie. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której osoba planująca zdobycie pieniędzy na drodze rozboju poniosła porażkę, bo okazało się, że jej ofiara nie miała żadnej gotówki. Sądy mogą więc w takiej sytuacji zastosować nadzwyczajne złagodzenia kary (za usiłowanie udolne co do zasady odpowiada się jak za dokonanie czynu zabronionego). Najbardziej znany przypadek skazania z art. 13 par. 2 to wyrok dla Krzysztofa Piesiewicza za nieudolne usiłowanie posiadania kokainy oraz nieudolne usiłowanie udzielenia jej dwóm kobietom. Jak tłumaczył sąd, znany adwokat i scenarzysta w rzeczywistości nie miał narkotyków, ale był przekonany, że kupiony przez niego proszek to niedozwolony środek odurzający. I z tego powodu zasługuje na ukaranie.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane