statystyki

KRS zaleca sędziom powściągliwość w social media

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:54
Facebook, internet

Problem nabrzmiał więc na tyle, że rada postanowiła wpisać do zbioru paragraf o następującej treści: „Sędzia powinien powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych”.źródło: ShutterStock

O tym, że zbiór zasad etyki milczy na temat tego, co sędziemu wolno w wirtualnym świecie, a czego nie, pisaliśmy we wrześniu zeszłego roku. Teraz problem dostrzegła Krajowa Rada Sądownictwa. Na ostatnim posiedzeniu podjęła uchwałę uaktualniającą zbiór o tę właśnie kwestię.

Problem braku wytycznych odnoszących się do korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych stał się szczególnie widoczny na skutek wpisu, jaki pojawił się na twitterowym profilu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego autor, sędzia Cezary Skwara, porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera. Później za to przeprosił. Mimo to kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło się do rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie odpowiednich czynności wobec sędziego.

– Rzecznik, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, skierował wniosek o ukaranie sędziego Skwary. Teraz sprawą zajmie się sąd dyscyplinarny – Sąd Apelacyjny w Lublinie – informuje Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowy warszawskiego sądu.

Ten przypadek nie był jedyny. Jakiś czas temu toczyła się dyskusja na temat zdjęć, jakie w sieci zamieszczał jeden z sędziów. Orzekał on w sprawach karnych, a publikował selfie zza krat.

Problem nabrzmiał więc na tyle, że rada postanowiła wpisać do zbioru paragraf o następującej treści: „Sędzia powinien powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych”.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane