statystyki

Leasing rozliczony w ramach dotacji oświatowej? Szanse wprawdzie są, ale niewielkie

autor: Marcin Nagórek11.01.2017, 08:32; Aktualizacja: 11.01.2017, 10:06
Z analizy art. 90 ust. 3d u.s.o wynika, iż dotacja dla niepublicznej placówki oświatowej powinna być przeznaczona na działalność bieżącą

Z analizy art. 90 ust. 3d u.s.o wynika, iż dotacja dla niepublicznej placówki oświatowej powinna być przeznaczona na działalność bieżącąźródło: ShutterStock

Czy w ramach dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych można rozliczyć leasing (raty, opłaty) samochodu lub nieruchomości?

Dla oceny zasadności rozliczenia określonego wydatku w ramach otrzymanej dotacji niezbędna jest analiza konkretnego przypadku. I choć sądy z reguły odrzucają możliwość zakwalifikowania leasingu, to częściowe odliczenie może się okazać możliwe. Natomiast za niewłaściwe należy uznać postępowanie według jednego sztywnie ustalonego wzorca.

Regulacja w teorii jednoznaczna

Zagadnienie kwalifikowalności wydatków w ramach dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych (w tym przedszkoli czy szkół) jest zagadnieniem dość złożonym. Jakkolwiek art. 90 ust. 3d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm., dalej u.s.o.) szczegółowo reguluje zakres kosztów możliwych do sfinansowania w ramach ww. dotacji, to jednak praktyka pokazuje, że problemów interpretacyjnych z tym przepisem nie brakuje. Wśród nich sporna jest m.in. kwestia możliwości i zakresu finansowania leasingu, który jest wykorzystywany przez podmioty prowadzące niepubliczne placówki oświatowe.

Przede wszystkim z analizy art. 90 ust. 3d u.s.o wynika, iż dotacja dla niepublicznej placówki oświatowej powinna być przeznaczona na działalność bieżącą (lub wymienione środki trwałe) w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, co jednocześnie oznacza, że należy ją rozliczać za pomocą dowodów potwierdzających poniesienie z niej ww. kategorii wydatków. Odnosząc się z kolei do kategorii wydatku w postaci opłat (rat leasingowych), warto przywołać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2015 r., wydany w sprawie o sygn. akt II GSK 463/14, w której rozstrzygnięto zasadność pokrycia z kwoty dotacji kosztów leasingu operacyjnego związanych z użytkowaniem samochodu osobowego. Strona skarżąca wskazywała, uzasadniając wydatkowanie środków z dotacji, że samochód wykorzystywany był do dostarczania m.in. książek i innych materiałów, w które placówka musiała być regularnie zaopatrywana w związku z wykonywaniem zadań w zakresie wychowania, kształcenia i opieki.

NSA w tej sprawie stwierdził, że koszty obsługi rat leasingowych w zaistniałym stanie faktycznym nie mogły być pokryte z dotacji. W ocenie składu orzekającego nie ulegało wątpliwości, że samochody były wykorzystywane w działalności gospodarczej i ich koszty eksploatacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Takimi kosztami są koszty obsługi rat leasingowych, zakupu opon zimowych, serwisu opon oraz zakupu paliwa. Skarżący kasacyjnie nie wykazali przy tym, że auto było wykorzystywane ściśle zgodnie z celami kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi. Zdaniem sądu nieprzekonujące było powoływanie się strony na wykorzystywanie pojazdu do przewożenia przyborów i pomocy naukowych służących edukacji i wychowaniu, ze wskazaną przez skarżących częstotliwością. Tym samym wydatków związanych z ratami leasingowymi nie można było pokryć z dotacji przeznaczonej na kształcenie, wychowanie i opiekę (por. także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt II GSK 1566/14).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane