statystyki

Urząd nie może żądać od przedsiębiorcy zaświadczenia z CEIDG

autor: Piotr Pieńkosz10.01.2017, 10:17; Aktualizacja: 10.01.2017, 11:08
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Organ administracji publicznej niesłusznie wprowadziła wymóg dostarczenia przez przedsiębiorcę zaświadczenia z CEIDGźródło: ShutterStock

Jestem początkującym przedsiębiorcą. Zamierzałem skorzystać z oferowanego przez władze Wrocławia okresowego zwolnienia od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości, przewidzianego dla osób, które zdecydują się na założenie firmy właśnie w tym mieście. Do wniosku, który składa się do magistratu, by skorzystać z ulgi, należy jednak dołączyć zaświadczenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Gdzie mógłbym uzyskać taki dokument?

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, we Wrocławiu obowiązuje program pomocy dla mikro i małych przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie biznesu. Jeśli firma ma siedzibę w stolicy Dolnego Śląska, legitymuje się stażem krótszym niż 12 miesięcy, a jej właściciel zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Wrocławia, może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości na pięć lat. W uchwale nr LXIV/1643/14 Rady Miejskiej Wrocławia z 16 października 2015 r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków lub ich części oraz budowli zajętych na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wrocławia (...) (Dz.Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2014 r. poz. 4436) czytamy, że zwolnienie przyznawane jest na wniosek podatnika. Wśród niezbędnych załączników uchwała wymienia „zaświadczenie z CEIDG potwierdzające posiadanie statusu przedsiębiorcy”.

Problem w tym, że postawienie takiego wymogu jest niezgodne z art. 38 ust. 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Przepis ten wprost i wyraźnie zabrania organom administracji publicznej domagania się od przedsiębiorców, by okazywali, przekazywali lub załączali do wniosków zaświadczenia o wpisie w CEIDG. Z prostego powodu: ponieważ rolę zaświadczenia pełni wydruk z CEIDG, które każdy zainteresowany, również urzędnik prowadzący sprawę administracyjną, może samodzielnie i bezpłatnie wygenerować poprzez stronę rządową Firma.gov.pl. Może go pobrać o dowolnej porze, przez całą dobę. Wydruk z CEIDG, który zawiera m.in. imię, nazwisko, NIP i dane teleadresowe firmy, jednoznacznie potwierdza, że dany przedsiębiorca prowadzi określoną działalność gospodarczą – i to na moment jego wygenerowania. Gdy wprowadzano opisywaną regulację, wskazywano na jej ochronny charakter przed nadmierną biurokracją, z którą mogliby spotkać się prowadzący firmy. Słuszne są więc wątpliwości czytelnika dotyczące tego, kto miałby takie zaświadczenie wydać. Nie ma bowiem takiej instytucji.

Organ administracji publicznej, w tym przypadku wrocławska Rada Miasta, niesłusznie wprowadziła wymóg dostarczenia przez przedsiębiorcę zaświadczenia z CEIDG. Urzędnicy rozpatrujący wnioski powinni sami pozyskiwać z ewidencji niezbędny im wydruk.


Pozostało jeszcze 13% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Złośliwiec(2017-01-10 12:27) Zgłoś naruszenie 25

    Przedsiębiorca, który za nadmierną biurokrację uważa doręczenie wydruku CIDG, powinien dać sobie spokój. Prowadzenie biznesu, nawet niewielkiego, nie jest dla przedszkolaków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane