statystyki

Pierwsze uderzenie w PSA

autor: Andrzej Kidyba27.12.2016, 10:16; Aktualizacja: 27.12.2016, 10:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niedługo dla innowacyjnego wykorzystania np. chmielu czy buraków cukrowych będziemy myśleli o nowej formie prawnej.

Nie miałem zamiaru już więcej pastwić się nad prokurą mieszaną. Ale jak zobaczyłem pierwszą wersję nowych przepisów, gdzie napisano, że prokura „może umocowywać także albo wyłącznie”, to nie wytrzymałem. Ostatecznie poprawiono to na „może obejmować umocowanie” ale „także albo wyłącznie” pozostało. A zmiana jest tylko po to, aby w klasyfikacji doing business przesunąć się o jedno miejsce.

Nie chcę się też pastwić nad tzw. Konstytucją dla biznesu, a właściwie nad prawem przedsiębiorców, choć na to zasługuje, ale to już z innego powodu. Może będzie okazja innym razem. Zapowiedziałem też (felieton z 20 września 2016 r.), że nie będzie moim celem szukanie kija, aby w PSA uderzyć. Nie ma co szukać, kij leży i czeka. Na razie to uderzenie, ale potem będzie drugie zabicie PSA, jak u Hłaski.

Jakby ukradkiem, w okresie przedwakacyjnym, w czerwcu, rozpoczęto prekonsultacje, a w sierpniu odbyły się konsultacje co do nowej formy prawnej, tj. PSA (prosta spółka akcyjna). Szybko i po cichu. A tu trzeba wolno i głośno. Wprowadzenie nowej formy prawnej do systemu prawnego to nie są żarty. Przekonaliśmy się o tym przy próbach dotyczących spółki z o.o. bez kapitału. Przede wszystkim proponowana forma jest niesprawdzona. To, że funkcjonuje we Francji (SAS – Societe par Actions Simplifiee) i od 1 stycznia 2017 r. również będzie na Słowacji, to trochę mało. Motywem legislacyjnym dla spółki SAS było zaoferowanie przedsiębiorcom formy prawnej bardziej elastycznej niż francuska spółka akcyjna i francuska spółka z o.o. W polskim przypadku spółka z o.o. jest zupełnie elastyczna, regulowana przez wiele przepisów o charakterze dyspozytywnym. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło w ogóle te prace. Wystarczą niewielkie zmiany w spółce z o.o., bez potrzeby tworzenia nowych konstrukcji.

Nagle, nie wiedzieć czemu, rozpoczął się festiwal ze start-upami w roli głównej. Modne słowo, a dodatkowo proponuje się dla nich nową formę prawną! Niedługo dla innowacyjnego wykorzystania np. chmielu czy buraków cukrowych będziemy myśleli o nowej formie prawnej. Start-upy to już nie ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność. To coś, co ma być przepisem na innowacyjność polskiej gospodarki. Jak czytam, że „start-upy potrzebują wygodnej formy prawnej”, to przede wszystkim chcę wiedzieć, co to są start-upy. Przecież są to spółki podwyższonego ryzyka inwestycyjnego, które ze względu na inwestycję w przedsięwzięcia najczęściej zupełnie nowatorskie, w 9 na 10 przypadkach szybko kończą swoją działalność. To bardziej rodzaj ventures capital niż coś, co wymaga nowej formy prawnej. Bo rzeczywiście PSA to prawniczy wynalazek. Tworząc ją, warto korzystać ze sprawdzonych wzorców, a nie doświadczeń jedynego państwa, które ją wprowadziło. Najpierw trzeba zapoznać się z badaniami na temat efektów działania SAS we Francji. Dlatego może zamiast tworzyć PSA, lepiej zmodyfikować niektóre przepisy dotyczące spółki z o.o., a nie akcyjnej i pomyśleć o Prostej Spółce z o.o. (PSZ – brzmi niestety nie najlepiej, jak państwowa szkoła zawodowa), która przecież już teraz nie jest skomplikowana.

Sięganie do modelu spółki akcyjnej mogłoby mieć jedynie sens, gdyby założeniem było notowanie na giełdzie. A tak nigdy w odniesieniu do PSA nie będzie. W uzasadnieniu założeń projektu wyraźnie stwierdza się, że „akcje PSA nie powinny być przedmiotem obrotu na giełdzie”. To po cóż forma spółki akcyjnej, a nie prostej spółki z o.o. O spółce z o.o. z racji jej popularności wiemy niemal wszystko, a Prostej Spółce Akcyjnej prawie nic.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane