statystyki

Wydatki na mediacje pod lupą MS

autor: Anna Krzyżanowska27.12.2016, 08:06; Aktualizacja: 27.12.2016, 09:38
mediacja

2470 mediatorów znajduje się na listach sądów okręgowych w Polsceźródło: ShutterStock

Niezwłocznie – tak powinny być regulowane należności za pracę mediatorów. Są jednak wątpliwości, czy rzeczywiście tak się dzieje.

Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje sądową praktykę dotyczącą rozliczania kosztów mediacji w sprawach cywilnych prowadzonej na skutek skierowania przez sąd. Od 1 stycznia 2016 r. jej koszty zaliczane są do niezbędnych kosztów procesu. Oznacza to, że obowiązek ich zapłaty obciąża Skarb Państwa. Tak stanowi art. 981kodeksu postępowania cywilnego.

„Należy rozumieć to tak, że mediatorowi płaci sąd i po rozstrzygnięciu sprawy zasądza odpowiednie kwoty od stron. Jednak pojawia się problem niepłacenia mediatorom przez niektóre sądy. Zaległości dotyczą nawet kilku miesięcy, dodatkowo mediatorzy muszą opłacać zaliczki na PIT i VAT od wystawionych, ale nieopłaconych faktur” – zwrócił uwagę w swej interpelacji Paweł Grabowski (Kukiz’15).

W ocenie parlamentarzysty problem należy jak najszybciej rozwiązać, „gdyż wszystkim zależy, aby ten zawód był częściej wybierany”, dziś natomiast nie cieszy się dużą popularnością. Powołując się na ekspertów, Paweł Grabowski wskazał również na to, że należałoby pomyśleć o łatwiejszej formie rozliczania wydatków za pracę mediatorów.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane