statystyki

Represje zamiast rozwiązań

autor: Piotr Szymaniak20.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.12.2016, 07:12

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o komornikach sądowych nie wprowadza żadnych nowych instytucji prawnych zapewniających szybszą i skuteczniejszą egzekucję – krytykuje Krajowa Rada Komornicza.

W przesłanych do Ministerstwa Sprawiedliwości uwagach (do których dotarł DGP) komornicy wskazują np. na brak postulowanego przez nich od dłuższego czasu rozszerzenia kompetencji o możliwość prowadzenia na wniosek wierzyciela negocjacji z dłużnikiem w celu dobrowolnego spełnienia świadczenia. Jak tłumaczy Rafał Fronczek, prezes KRK, taka mediacja mogłaby mieć miejsce na etapie przedsądowym. – Jeżeli dłużnik z wierzycielem porozumieją się co do sposobu i terminu spłaty należności, wówczas komornik sporządzałby protokół z poczynionych ustaleń. Tak zatwierdzona ugoda stanowiłaby tytuł egzekucyjny, który w przypadku niezrealizowania porozumienia przez dłużnika musiałby być tylko zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności i kierowany do egzekucji. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach europejskich – wyjaśnia Rafał Fronczek.

W ten sposób w sprawach, w których dłużnik nie kwestionuje ani zasadności, ani wysokości wierzytelności, ich odzyskiwanie mogłoby być szybsze i tańsze. – Zachętą dla dłużnika byłyby koszty: niższe nie tylko od opłat pobieranych na etapie postępowania egzekucyjnego, ale też od sumy kosztów związanych z postępowaniem sądowym – dodaje prezes KRK.

Zamiast tego, zdaniem KRK, proponowane rozwiązania prawne powielają stare błędy, a nowe regulacje są represyjne i stanowią wyraz braku zaufania do funkcjonariuszy publicznych. W ocenie rady, dowodem na to są m.in. przepisy wprowadzające jawne oświadczenia majątkowe komorników. Mają być w nich ujęte informacje o dochodach z kancelarii i innych źródeł, oszczędnościach, nieruchomościach, akcjach itp. Dr Grzegorz Julke z Uniwersytetu Gdańskiego, który przygotował opinię dla KRK, zwraca uwagę, że choć komornik jest funkcjonariuszem publicznym, to nie jest osobą publiczną, pobierającą jakiekolwiek uposażenia z budżetu państwa, co mogłoby uzasadniać jawność jego stanu posiadania.

– Zastrzeżenia są tym większe, że oświadczeniem objęty ma być również majątek wchodzący w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Takie rozwiązanie pozostaje w sprzeczności z przepisami o ochronie danych osobowych – zwraca uwagę prawnik.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane