statystyki

Drugie podejście do obniżenia opłat

autor: Piotr Szymaniak14.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.12.2016, 07:06

Senat chce obniżyć wynagrodzenie komorników za niektóre czynności. Nie oglądając się na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez komisję ustawodawczą opłata stała za odebranie rzeczy ma zostać zmniejszona z 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1950 zł) do 20 proc. (ok 800 zł). Natomiast opłata pobierana przy eksmisji (za opróżnienie każdego pomieszczenia) ma spaść z obecnych 40 proc. średniego wynagrodzenia (ok 1550 zł) do 20 proc., czyli ok. 780 zł.

Senatorowie proponują też, by warunkiem wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych było wpłacenie przez wierzyciela zaliczki w wysokości 10 proc. średniej pensji, czyli ok. 390 zł (dziś musi on uiścić z góry całą opłatę stałą). Zachętą dla dłużników do dobrowolnego wydawania komornikowi lokalu w wyznaczonym terminie lub jeszcze przed doręczeniem wezwania ma być za to ustalenie, że w takiej sytuacji zostaną oni obciążeni jedynie opłatą w wysokości 1/25 średniej pensji (ok. 156 zł).

Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. TK orzekł wówczas, że art. 51 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki za czynności komornika, z którym dłużnik współpracuje, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. W ocenie TK wysokość opłaty egzekucyjnej nie musi być ściśle powiązana z nakładem pracy komornika, lecz kryterium to należy uwzględnić przy jej ustalaniu.

To już druga próba wykonania wyroku TK, poprzedni projekt opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkał się z krytyką zarówno komorników, jak i Krajowej Rady Sądownictwa. Do tego w ubiegłym tygodniu MS opublikował projekt ustawy o kosztach komorniczych, w którym w jeszcze odmienny sposób uregulowano wysokość należności pobieranych przy egzekucji z nieruchomości. Opłaty ustalone jako ułamek wynagrodzenia zastąpiono stałymi kwotami. Jak proponuje MS wszczęcie egzekucji z nieruchomości na kosztować 1500 zł (w przypadku lokali mieszkalnych) lub 2 tys. zł (pozostałe nieruchomości). Jeśli dłużnik wyda lokal najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem eksmisji, wówczas opłata zostanie zmniejszona o połowę, a jeśli zrobi to jeszcze przed dostarczeniem mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wtedy komornik pobierze tylko 200 zł.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane