statystyki

Drugie podejście do obniżenia opłat

autor: Piotr Szymaniak14.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.12.2016, 07:06

Senat chce obniżyć wynagrodzenie komorników za niektóre czynności. Nie oglądając się na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez komisję ustawodawczą opłata stała za odebranie rzeczy ma zostać zmniejszona z 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1950 zł) do 20 proc. (ok 800 zł). Natomiast opłata pobierana przy eksmisji (za opróżnienie każdego pomieszczenia) ma spaść z obecnych 40 proc. średniego wynagrodzenia (ok 1550 zł) do 20 proc., czyli ok. 780 zł.

Senatorowie proponują też, by warunkiem wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych było wpłacenie przez wierzyciela zaliczki w wysokości 10 proc. średniej pensji, czyli ok. 390 zł (dziś musi on uiścić z góry całą opłatę stałą). Zachętą dla dłużników do dobrowolnego wydawania komornikowi lokalu w wyznaczonym terminie lub jeszcze przed doręczeniem wezwania ma być za to ustalenie, że w takiej sytuacji zostaną oni obciążeni jedynie opłatą w wysokości 1/25 średniej pensji (ok. 156 zł).

Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. TK orzekł wówczas, że art. 51 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki za czynności komornika, z którym dłużnik współpracuje, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. W ocenie TK wysokość opłaty egzekucyjnej nie musi być ściśle powiązana z nakładem pracy komornika, lecz kryterium to należy uwzględnić przy jej ustalaniu.

To już druga próba wykonania wyroku TK, poprzedni projekt opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkał się z krytyką zarówno komorników, jak i Krajowej Rady Sądownictwa. Do tego w ubiegłym tygodniu MS opublikował projekt ustawy o kosztach komorniczych, w którym w jeszcze odmienny sposób uregulowano wysokość należności pobieranych przy egzekucji z nieruchomości. Opłaty ustalone jako ułamek wynagrodzenia zastąpiono stałymi kwotami. Jak proponuje MS wszczęcie egzekucji z nieruchomości na kosztować 1500 zł (w przypadku lokali mieszkalnych) lub 2 tys. zł (pozostałe nieruchomości). Jeśli dłużnik wyda lokal najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem eksmisji, wówczas opłata zostanie zmniejszona o połowę, a jeśli zrobi to jeszcze przed dostarczeniem mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wtedy komornik pobierze tylko 200 zł.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane