Krytyka nowej ustawy o komornikach sądowych: Represje zamiast rozwiązań

autor: Piotr Szymaniak20.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.12.2016, 10:04
paragraf prawo

MS tłumaczy, że przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych stworzono na wzór regulacji odnoszących się do sędziów (nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych czeka na podpis prezydenta)źródło: ShutterStock

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o komornikach sądowych nie wprowadza żadnych nowych instytucji prawnych zapewniających szybszą i skuteczniejszą egzekucję – krytykuje Krajowa Rada Komornicza.

W przesłanych do Ministerstwa Sprawiedliwości uwagach (do których dotarł DGP) komornicy wskazują np. na brak postulowanego przez nich od dłuższego czasu rozszerzenia kompetencji o możliwość prowadzenia na wniosek wierzyciela negocjacji z dłużnikiem w celu dobrowolnego spełnienia świadczenia. Jak tłumaczy Rafał Fronczek, prezes KRK, taka mediacja mogłaby mieć miejsce na etapie przedsądowym. – Jeżeli dłużnik z wierzycielem porozumieją się co do sposobu i terminu spłaty należności, wówczas komornik sporządzałby protokół z poczynionych ustaleń. Tak zatwierdzona ugoda stanowiłaby tytuł egzekucyjny, który w przypadku niezrealizowania porozumienia przez dłużnika musiałby być tylko zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności i kierowany do egzekucji. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach europejskich – wyjaśnia Rafał Fronczek.

W ten sposób w sprawach, w których dłużnik nie kwestionuje ani zasadności, ani wysokości wierzytelności, ich odzyskiwanie mogłoby być szybsze i tańsze. – Zachętą dla dłużnika byłyby koszty: niższe nie tylko od opłat pobieranych na etapie postępowania egzekucyjnego, ale też od sumy kosztów związanych z postępowaniem sądowym – dodaje prezes KRK.

Zamiast tego, zdaniem KRK, proponowane rozwiązania prawne powielają stare błędy, a nowe regulacje są represyjne i stanowią wyraz braku zaufania do funkcjonariuszy publicznych. W ocenie rady, dowodem na to są m.in. przepisy wprowadzające jawne oświadczenia majątkowe komorników. Mają być w nich ujęte informacje o dochodach z kancelarii i innych źródeł, oszczędnościach, nieruchomościach, akcjach itp. Dr Grzegorz Julke z Uniwersytetu Gdańskiego, który przygotował opinię dla KRK, zwraca uwagę, że choć komornik jest funkcjonariuszem publicznym, to nie jest osobą publiczną, pobierającą jakiekolwiek uposażenia z budżetu państwa, co mogłoby uzasadniać jawność jego stanu posiadania.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Seb(2016-12-20 13:47) Zgłoś naruszenie 1217

  Oczywiście jawne ich okradzione majątki bo kręcą i kradną na dużą skalę jeszcze im bardziej dokrecic i za przekręty jak i odbieranie ludziom bez podstawnie majątki taki powinien odrazu być wyrzucony i zakaz wykonywanie zawodu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytanie(2016-12-20 11:30) Zgłoś naruszenie 1122

  Mnie ciekawi, czemu komornik może zostać adwokatem, choć jego praca w niczym nie przypomina pracy adwokata i dlaczego prawnik wykonujący dla urzędu pracę radcy prawnego nie może się na takich samych zasadach wpisać do korporacji radców. Jeśli prawo jest logiczne, to zgodnie z interpretacją a fortiori, skoro ktoś wykonujący prace mniej przypominającą pracę adwokata może, to tym bardziej ktoś wykonujący pracę radcy, pownien móc. Taka elementarna sprawiedliwość.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Piotr(2016-12-20 15:07) Zgłoś naruszenie 414

  Komornik jest największym złem. Ktoś komuś pożycza pieniądze i wcale nie oczekuje ich zwrotu. potem idzie do sądu, tak na niby, sąd wydaje opinię, że coś tam trzeba oddać, ale nie koniecznie. i na końcu pojawia się ten wredny komornik i tylko on się upiera jak głupi żeby spłacano długi, realizowano zobowiązania itd. Zlikwidować ten zawód i wszyscy będą szczęśliwi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tp4(2016-12-20 14:21) Zgłoś naruszenie 16

  Jeśli komornik może się wpisać, to inni prawnicy, szczególnie ci wykonujący prace nie odbiegająca od pracy radców prawnych, też powinni mieć taką możliwość. Jeżeli jesteś radcą w dziale prawnym, to jaką prace możesz wykonywać? Nikt nie chce zabierać komornikom uprawnienia, ale elementarna sprawiedliwość wskazuje, że inni prawnicy też powinni mieć taką możliwość jak komornicy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • greg(2016-12-20 12:29) Zgłoś naruszenie 16

  Oczywiście, książeczki tornister i do szkoły!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane