statystyki

Po dymisji Sobierajskiego: Nie wszystko, co złe działo się w Krakowie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.12.2016, 10:28
sędzia

Część sędziów uznała, że cała ta sytuacja miała na celu postawienie KRS w sytuacji bez wyjścia.źródło: ShutterStock

Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztof Sobierajski złożył dymisję. Decyzja ta ma związek z piątkowym komunikatem, w którym resort sprawiedliwości poinformował, że minister zarządził natychmiastowe odsunięcie go od czynności służbowych, a także wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o jego odwołanie.

Pretekstem były prowadzone przez rzeszowską prokuraturę oraz CBA postępowania dotyczące korupcji oraz wyłudzenia ok. 10 mln zł, do czego miało dojść w krakowskim sądzie.

Komunikat wywołał poruszenie wśród sędziów. Padały w nim bowiem takie stwierdzenia, jak: „Zgromadzony przez prokuraturę i CBA materiał dowodowy, (...), w najwyższym stopniu poddaje w wątpliwość uczciwość i kwalifikacje zawodowe pana Krzysztofa Sobierajskiego do pełnienia dotychczasowej funkcji”. – Tak się nie pisze. Zwłaszcza że prezes SA nie usłyszał jakichkolwiek zarzutów, nie został nawet przesłuchany – mówi jeden z krakowskich sędziów.

Zwraca na to uwagę sam Sobierajski. W wydanym oświadczeniu pisze bowiem: „Pod moim adresem publicznie kierowane są ciężkie oskarżenia, ale w oficjalnych komunikatach Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie podaje się żadnych konkretnych faktów, do których mógłbym się odnieść”.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane