statystyki

Po dymisji Sobierajskiego: Nie wszystko, co złe działo się w Krakowie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.12.2016, 10:28
sędzia

Część sędziów uznała, że cała ta sytuacja miała na celu postawienie KRS w sytuacji bez wyjścia.źródło: ShutterStock

Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztof Sobierajski złożył dymisję. Decyzja ta ma związek z piątkowym komunikatem, w którym resort sprawiedliwości poinformował, że minister zarządził natychmiastowe odsunięcie go od czynności służbowych, a także wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o jego odwołanie.

Pretekstem były prowadzone przez rzeszowską prokuraturę oraz CBA postępowania dotyczące korupcji oraz wyłudzenia ok. 10 mln zł, do czego miało dojść w krakowskim sądzie.

Komunikat wywołał poruszenie wśród sędziów. Padały w nim bowiem takie stwierdzenia, jak: „Zgromadzony przez prokuraturę i CBA materiał dowodowy, (...), w najwyższym stopniu poddaje w wątpliwość uczciwość i kwalifikacje zawodowe pana Krzysztofa Sobierajskiego do pełnienia dotychczasowej funkcji”. – Tak się nie pisze. Zwłaszcza że prezes SA nie usłyszał jakichkolwiek zarzutów, nie został nawet przesłuchany – mówi jeden z krakowskich sędziów.

Zwraca na to uwagę sam Sobierajski. W wydanym oświadczeniu pisze bowiem: „Pod moim adresem publicznie kierowane są ciężkie oskarżenia, ale w oficjalnych komunikatach Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie podaje się żadnych konkretnych faktów, do których mógłbym się odnieść”.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane