Kiedy link poniża i upokarza

autor: Sławomir Wikariak19.12.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:25
nauka, praca, szkolenie, komputer

Zapytani przez nas prawnicy nie mają wątpliwości, że w opisanej sprawie nie można mówić o naruszeniu prawa do wizerunku i dóbr osobistychźródło: ShutterStock

Czy publikacja odnośnika do innej strony może naruszać czyjeś prawo do wizerunku? Tak twierdzi pewien mężczyzna, żądając od blogera zapłaty 20 tysięcy złotych.

Olgierd Rudak od wielu lat prowadzi w internecie blog prawniczy Czasopismo Lege Artis. W styczniu 2015 r. jeden z wpisów poświęcił działalności parabanków, a konkretnie zatrzymaniu właścicieli jednego z nich. W tekst wkleił link prowadzący do artykułu opublikowanego na portalu jednej z ogólnopolskich gazet, w którym opisano postawienie zarzutów właścicielom parabanku. Artykuł ten zilustrowany był zdjęciem skutego mężczyzny prowadzonego przez policjantów, któremu górną część twarzy zasłonięto czarnym paskiem. Z podpisu wynikało, że ma to być jeden z zatrzymanych właścicieli.

Prawie dwa lata później, 7 grudnia 2016 r., Olgierd Rudak otrzymał od adwokata człowieka ze zdjęcia wezwanie do zaprzestania naruszania jego dóbr osobistych. Mężczyzna ten twierdzi, że nie ma nic wspólnego z opisywanym parabankiem, jest natomiast powszechnie znanym przedsiębiorcą. Choć część jego twarzy zasłania czarny pasek, to jest rozpoznawalny, z uwagi na charakterystyczny sweter. „Mocodawca czuje się ogromnie poniżony i upokorzony” – napisał adwokat, żądając usunięcia linku prowadzącego do artykułu ze zdjęciem i zapłaty 20 tys. zł zadośćuczynienia.

– Odnośnik zdjąłem w kilka minut od otrzymania wezwania. Choć nie poczuwam się do winy, to oczywiście potrafię wczuć się w sytuację tej osoby. Nikt nie chce być wiązany, choćby anonimowo i przez przypadek, z grubą aferą – mówi Olgierd Rudak.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane