Bandyci założyli garnitury. Jak w Polsce działają mafie gospodarcze?

autor: Mariusz Szulc, Marek Chądzyński10.12.2016, 12:01; Aktualizacja: 10.12.2016, 12:21
Mafie gospodarcze to niestety wróg najtrudniej uchwytny i najlepiej przygotowany do walki o swoje.

Mafie gospodarcze to niestety wróg najtrudniej uchwytny i najlepiej przygotowany do walki o swoje.źródło: ShutterStock

Przegrywamy walkę z przestępczością gospodarczą. To świadczy o słabości polskiego państwa – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • jan(2016-12-10 14:57) Zgłoś naruszenie 346

    Przegrywamy walkę z przestępczością gospodarczą????.M.IN dla tego,że po zmianach ustrojowych zlikwidowano wiele służb ,które zajmowały się PRZESTĘPSTWAMI GOSPODARCZYMI .Wtedy wysoko wykwalifikowani specjaliści zwykle z konieczności przeszli do działalności gospodarczej i jako znawcy tematu zaczęli robić wielkie pieniądze.Co pewnie czynią do tej pory.Taka prawda.

    Odpowiedz
  • Gravinty(2016-12-10 15:24) Zgłoś naruszenie 234

    Dopóki będą takie wysokie podatki dopóty będzie przestępczość gospodarcza. Tak było jest i będzie. Pogoń za pieniądzem i korupcja urzędnicza generuje taki stan rzeczy.

    Odpowiedz
  • Wiesiek(2016-12-10 13:07) Zgłoś naruszenie 181

    Takie raporty to absolutnie ciekawa inicjatywa; super, ale jest jedno małe ale... Nic w tym raporcie nie mówicie o prawdopodobnie głównej przyczynie tych przestępstw: a mianowicie różnych formach relacji korupcyjnych, na różnych poziomach urzędów i władzy, które za wspomnianą przez Was "niekompetencją" i "niemocą" urzędniczą stoją; dopóki nie nazwiemy spraw po imieniu i czynników, które leżą u fundamentów przestępstw gospodarczych to praktycznie bijemy pianę. A kolejne pakiety czegoś tam (jak ten paliwowy), rzekomo tak skuteczne, tak naprawdę powodują jedynie przebranżawianie się przestępców. Ot i cała prawda. Dziwię się bo nie trzeba być "ekspertem" aby to widzieć jak na dłoni... Życzę sukcesów w biciu piany! (czy może raczej w sponsorowanym jej biciu)

    Odpowiedz
  • dziadek(2016-12-10 13:22) Zgłoś naruszenie 161

    skoro dziennikarze GP mają taką wiedzę to jaka wiedzę ja tzw służby? Jeżeli służby (profesjonalne ) maja i wiedzę i możliwości prawne i techniczne oraz zasoby ludzkie to dlaczego ta opisywana mafia jeszcze działa?? Czy są pod parasolem (-mi)? bo jakoś w zwalczaniu babci i dziadka z pietruszka na skrawku chodnika to widzę "POTĘGĘ". proponuję teraz zorganizowanie (z pieniędzy podatników oczywiście) serii konferencji dla przedyskutowania dlaczego władza traci zaufanie społeczeństwa, a to durne społeczeństwo do tego jeszcze nie wierzy władzy. czas się spotkać , obłozyć się stekiem banałów i się rozejść, po spożyciu oczywiście

    Odpowiedz
  • Przestepczosc nie ma narodowosci, to kapital ! ?(2016-12-10 16:22) Zgłoś naruszenie 167

    Jedna z Mafii finansowana z naszych podatkow sa tzw. Fundacje !!! Antypolska piąta kolumna! Fundację Batorego i jej klony należy pogonić, gdzie ****** rosnie ! Napisał Mirosław Kokoszkiewicz. Oceń ten artykuł. Etykiety soros, Fundacja Batorego, V kolumna, Ostatnio głośno się zrobiło o organizacjach pozarządowych określanych popularnym skrótem NGO (non-government organization). Okazuje się, że i na tym polu III RP obrosła olbrzymimi patologiami. Z definicji fundacje i stowarzyszenia powinny działać obok sektora publicznego i być niezależne od rządu. Tymczasem w Polsce owszem, deklarują one swoją niezależność, ale, jak się okazuje, niektóre z nich nie są w stanie egzystować bez rządowych i publicznych pieniędzy. Czy można być niezależnym od kogoś, od kogo systematycznie bierze się pieniądze, i to w takiej ilości, że w razie zakręcenia kurka z ich dopływem dalsza działalność staje się wręcz niemożliwa? Organizacje pozarządowe – nazywane także trzecim sektorem – są prywatne, ale ich działalność powinna być prowadzona w interesie publicznym, a nie prywatnym. I znowu nasuwa się podobne pytanie. Czy można określać mianem prywatnego przedsięwzięcie, którego założyciele funkcjonują głównie dzięki rządowym i publicznym środkom?

    Odpowiedz
  • qaduq(2016-12-10 18:02) Zgłoś naruszenie 162

    Nie czarujmy samych siebie. Pierwszą do rozwalenia pod rządami Mazowieckiego poszła PG – pion przestępstw gospodarczych w nowej policji. Nie SB, tylko PG. Przecież od tego zaczęło się ratowanie gospodarki. Jedną ręka pożyczki na wysoki procent i zupki kuroniówki, a drugą ratowanie upadających Domów Towarowych Centrum przez brylującego do tej pory na brukselce wybitnego ministra. Kto pamięta sprzedaż za niemal darmo, dwuletnie zyski fabryki makaronu w Malborku, nazwanej pieszczotliwie Danusia. Kto dziś jest właścicielem największej wyspy w Polsce? Czy nie jeden z byłych ministrów? A kto wstrzymywał ściąganie zaległych podatków od milionerów i gnębienie emerytów, z blokowaniem wypłat? Kolejka różnych opcji politycznych kropka w kropkę. Czy to jakieś wraże krasnoludki w ostatniej chwili dopisują do ustaw sejmowych różne passusy, zmieniające sens? Czy ktoś przeanalizował, jaka jest rola doradców prawnych przy Kancelarii Sejmu w rozszczelnianiu luk podatkowych, celnych? Stajnia Augiasza stoi dumna jak okręt flagowy, na linie rzuconej przez lobbystów i zwykłych oszustów. I nie ma co się łudzic, że coś się zmieni. Na początek, niech minister, będący wicepremierem zarządzi, że wszelkie zaległości podatkowe łącznie z vatem po trzech miesiącach bierze poborca i zaczyna procedurę. Dziś czeka się często do ostatniego miesiąca przed umorzeniem. I o tym wszystkim wiedzę mają urzędnicy ministerstwa, mający wgląd we wszystkie wykazy. Zdziwię się ogromnie, jeśli cos się faktycznie zmieni. Pewno za rok zostanie na wzór z zeszłego końca stulecia ogłoszona kolejna amnestia podatkowa dla tych, co spłacą 10%. Przewodniczącemu krajowej komisji umorzeń życzę dużo szczęścia i wielu lat zdrowia, aby zdołał spożytkować wyrazy wdzięczności, jak poprzednik. Pozdrowienia.

    Odpowiedz
  • jak w Pitbulu Niebezp Kobiety...(2016-12-10 13:11) Zgłoś naruszenie 120

    Ale można też otworzyć dowolny Banczek.....dawać "Lokaty" na wysoki procent.... A swoim wyprowdzić w "Kredytach" do kwoty 2 mld - bo tyle w zębach przyniesie BFG. Jedyny zarzut ......... niegospodarność lub nienależyty nadzór, a Kasa na koncie. He he ten schemat przerabiają w Polsce do znudzenia ale nikt nic nie jarzy jak zresztą i z tym VATem. Komisja Amber Gold pokazała jak to "funkcjonują" tzw. prokuratury .....całkiem bez jakiegokolwiek nadzoru i kierownictwa.

    Odpowiedz
  • AXI(2016-12-10 20:05) Zgłoś naruszenie 124

    Bandyci w garniturach - mówimy o kraju w którym rozkradziono z inicjatywy politycznej majątek wypracowany przez trzy pokolenia, czy o jakimś innym !? Dzisiaj ta namiastka państwa nie radzi sobie ze złodziejami w spożywczym , a chce zwalczać chronioną politycznie mafię !? Dziwny kraj z jednej strony złodziej może ukraść 437 zł (wykroczenie, a nie występek, czyli w praktyce mandat za zagłodzenie człowieka dostającego zasiłek z pomocy społecznej) , z drugiej...,,troska państwa". Z jednej rozgrabienie majątku narodowego z drugiej.. ,,troska państwa". Z jednej okradanie ,,Kowalskiego" na pensji z drugiej... ,,,,troska państwa". Z jednej okradanie ,,Kowalskiego na emeryturze z drugiej...,,troska państwa". Obyśmy wytrzymali aż tak troskliwe państwo... Dla tych inteligentnych inaczej - jeżeli ,,Kowalski" pracuje na umowie o pracę np. w ochronie, sprzątaniu itd. ,to miesięcznie powinien móc utrzymać rodzinę za 168 godzin. W praktyce pracuje 250, albo i 500... Pracodawca podpisuje z nim umowę śmieciową na nadgodziny i...tu jest myk. Praca na etacie to Pn-Pt czyli 40 godzin tygodniowo. Za soboty 50% więcej, a za pracę w niedzielę 100% więcej. Śmieciówka rozwiązuje ten problem, gdyż ,,Kowalski za soboty, niedziele, święta, pracę w nocy dostanie gołą godzinówkę...przy pełnej akceptacji naszego państwa miliony ludzi są okradani na równowartość kiepskiego samochodu rocznie... Jeśli pewna grupa ludzi (która m się do dzisiaj świetnie) wymusiła emigrację polityczną w latach 80, a później ekonomiczną - czyli rozwaliła systemem emerytalny zbudowany na zasadzie solidarności pokoleń... to policzmy...Kowalski chodzi na rynek pracy w wieku 16 lat (zawodówka) ,kończy w wieku 65 lat ,czyli jest czynny zawodowo 49 lat (588 miesięcy). przy składce na poziomie 980zł/m-c (bez zabawy w aptekarza i wyliczania odsetek za pół wieku obracania cudzymi pieniędzmi) otrzymujemy 576 240 zł wpłacone do ZUSu. Średnio mężczyzna w Polsce żyje (jeśli dobrze pamiętam) 72 lata i 3 m-ce ( 5 lat na emeryturze) - podzielcie sobie i... zestawcie to co wam wyjdzie z tym co Wam zapowiedział Donald. To jest państwo mafijne z systemem typowym dla ,,systemów wrogich (totalitarny, okupacyjny itd.).

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2016-12-10 18:11) Zgłoś naruszenie 112

    Powoli Czesław hydraulik staje sie gangsterem i mafia po nie wystawił fv.

    Odpowiedz
  • Madera(2016-12-10 13:34) Zgłoś naruszenie 109

    A POLICJA STRZELA DO KIEROWCÓW A NIE DO MAFII I BANDYTÓW ? PROKURATURĘ NIKT NIE ZMUSI DO PRACY ......TO JEST CAŁE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W POLSCE !

    Odpowiedz
  • komentarz do wypowiedzi(2016-12-10 19:41) Zgłoś naruszenie 91

    To nasze elity stworzyły taki kraj. Wspaniały jest komentarz qaduq(. Rządy Solidarności to kompletna ruina dla kraju. SLD z Kwachem na czele robili to samo ale ostrożniej. PiS zaś działa ponad prawem i dla swoich jest wszystko. Reszta zapłaci, tak jak członkowie Skok-ów swymi udziałami i jeszcze dopłacą dwukrotną wartości swoich udziałów po upadłości. Wymiar sprawiedliwości dobrze zarabia - wielu tego nie ma co oni teraz. Taką demokrację sobie zbudowaliśmy. Z Moskwy na Rzym, Waszyngton i Brukselę zmieniliśmy sobie. Nędza w Polsce powiatowej straszna. Tanio ich PiS kupił.

    Odpowiedz
  • analityk(2016-12-10 18:43) Zgłoś naruszenie 83

    Taką demokrację zafundował nam tzw Zachód by czerpać zyski z eksportu swoich towarów do nas. Reszta jest pochodną takiej demokracji. Przecież u nich rządzą przemysłowcy a u nas ciemny lud, który niczym nie ryzykuje i to jest zasadnicza różnica między naszymi demokracjami. Nad czy tu dywagować ? To Pan Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że Polska jest teoretyczna. Ale nic nowego nie odkrył, ponieważ każdy myślący Polak o tym wie.

    Odpowiedz
  • hej(2016-12-10 20:05) Zgłoś naruszenie 72

    no no pieknie to znaczy ze kazdy przedsiebiorca to mafiozo a mialo byc tak pieknie Morawiecki nie tak dawno mowil cos innego w ten sposob wszyscy musza zlikwidowac firmy ciekawe kto bedzie pracowal na tych jegomosci jak to sie czyta to szlak czlowieka trafia a co z przekretami w rzadach to tez mafia dajcie spokojnie pracowac ustalcie jasne i czytelne prawo ale po co lepiej pokrecic aby podatki byly placone kilkukrotnie to mial byc rzad sprawedliwy juz to widze wiecej sie nie dam nabrac robicie to samo co PO i dlatego przegrali

    Odpowiedz
  • To talna NEDZA wymiaru sprawiedliwości....(2016-12-10 18:20) Zgłoś naruszenie 79

    Jak Policjant czy Prokurator zarabia GROSZE.... a pracownik cywilny Sądu, Prokuratury, Policji minimalną krajową.... to w ogóle dziwię się żo ONI cokolwiek robią...

    Odpowiedz
  • logika jaka(2016-12-11 09:16) Zgłoś naruszenie 41

    ...i te patologie pan prezes "codziennie" piętnuje na MIESIĘCZNICACH cotygodniowych, ot, co, prawda, jaka logika...

    Odpowiedz
  • tadek(2016-12-10 21:20) Zgłoś naruszenie 40

    Walke z tego rodzaju przestepczoscia nalerzy zaczac od samej gory czyli od rzadu ktury ma uklady na nizszym poziomie i finguje przetargi za sute lapowki a dyrektod budowlany zatrudnia podwykonawce ktury ten z kolei bieze robotnikow za psie pieniadze i nie zarejestrownych i migajacy sie od placenia ubezpieczen i podatkow na samej gorze wszyscy nieskazitelnie czysci a na dole bieda i nedza

    Odpowiedz
  • W...(2016-12-11 11:27) Zgłoś naruszenie 31

    W Polsce jedni legalnie sa zwolnieni z czesci podatkow lub calkowicie, inni sami sie zwalniaja. Przeciez szara strefa to nic innego jak uchylanie sie czesciowe lub calkowite od placenia podatkow. Szara strefa kwitnie i bedzie kwitla w kazdym dziale gospodarki narodowej, szczegolnie w handlu i uslugach, dopoki nie wypracujemy odpowiednich systemow finansowania, opadatkowania, rozliczania itp.

    Odpowiedz
  • redaktorx(2016-12-12 09:27) Zgłoś naruszenie 31

    Powiem tak - wszystko sprowadza się do WYNAGRODZEŃ urzędników. Mała kasa to małe zaangażowanie z ich strony - Bo nie będzie nastawiał karku. A pracodawcy (Urzędów) mówią - nie musisz tu pracować, na twoje miejsce jest 10 osób. A najlepsi uciekają do sektora prywatnego tam "wspomagają" "legalny biznes" wykorzystując luki.

    Odpowiedz
  • po(2017-04-30 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    W świętokrzyskim działa grupa Promesa sp. z o.o. razem z prawnikami zastraszają i przejmują majątki, jesli cię oszukali zgłoś to.

    Odpowiedz