statystyki

Sprawa o unieważnienie małżeństwa trwa do 3 lat

autor: Adam Makosz06.10.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.10.2011, 09:22

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest wszczynany po złożeniu skargi powodowej do Trybunału Kościelnego.

reklama


reklama


Rozmowa z Rafałem Kornatem, adwokatem kościelnym z Kancelarii Prawnej Kornat

Czym zasadniczo różni się cywilny proces rozwodowy od kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Rozwód cywilny nie wywołuje skutków prawnokanonicznych, tzn. mając orzeczenie o rozwodzie nie możemy żądać od trybunału kościelnego uznania umowy małżeńskiej za nieobowiązującą w świetle prawa kanonicznego. Proces małżeński kościelny ma charakter pisemny i nie jest jawny. Nie ma zatem, tak jak w sądzie cywilnym – publicznych rozpraw, konfrontacji obojga stron wobec sędziego i świadków. Poza tym zeznania stron i świadków są składane indywidualnie w obecności sędziego audytora i notariusza (niekiedy wobec samego audytora). Strony składają jedno zeznanie. Trybunał kościelny nie orzeka o winie stron, lecz o nieważności małżeństwa. Nie ulega wątpliwości, że w zeznaniach często są ujawniane sytuacje problematyczne z życia małżonków. Nie znaczy to jednak, że wyrok będzie miał charakter moralny. Orzeczenie sądu kościelnego ma charakter kanoniczny, czyli wskazuje na wynik rozeznania sędziów co do nieważności małżeństwa.

Sąd kościelny rozpoznaje sprawy o nieważność małżeństwa na prośbę małżonka lub małżonków. Jakie podstawowe elementy powinna zawierać skarga powodowa?

W skardze powodowej opisujemy m.in. sferę decyzyjności strony, system wartości, w nawiązaniu do określenia konkretnego stanu faktycznego, dotyczącego praktyki postępowania strony. Jest to robione po to, aby sąd mógł w skardze powodowej odnaleźć związek przyczynowy między niezdolnością, którą przedstawiamy jako tytuł prawny, a konkretnym zachowaniem.

Całościowy obraz opisywanej problematyki ma urzeczywistnić problem polegający na niemożności lub niezdolności w zbudowaniu przez którąś ze stron autentycznej wspólnoty małżeńskiej. Opisywana niezdolność to działanie strony, która w swoim radykalizmie uniemożliwiła nawiązywanie poprawnych relacji osobowych z drugim współmałżonkiem, relacje te powinny być skierowane w swojej istocie ku dobru małżonków.

Skarga powodowa w treści nie powinna być zapisem czy zarysem historii małżeństwa w oparciu o rozkład pożycia małżeńskiego stron, jak ma to miejsce w sytuacji redagowania pozwu o rozwód. Sam opis przedstawiający jedynie historię małżeństwa określającą wystąpienie pierwszych problemów małżeńskich, bez argumentacji opisującej istotę problemu, jest niewystarczający.

Kto może przygotować skargę powodową, gdzie ją złożyć, z jakimi opłatami się to wiąże?

Skorzystanie z pomocy prawnej adwokata jest możliwe na każdym etapie procesu kościelnego, jak i od samego początku jego trwania. Osoba zainteresowana lub adwokat strony powinien skierować skargę powodową do właściwego trybunału kościelnego. Do skargi powodowej należy dołączyć listę świadków, dokumenty przypisane przez prawo kanoniczne, a także, jeśli jest taka możliwość, listy, pisma urzędowe, dokumenty medyczne. Skarga powodowa zostaje przyjęta do procesu, jeśli jest uznana wiarygodność zaistnienia problemu prawnego, lub odrzucona z powodu jego braku.

W momencie przyjęcia skargi strona powodowa w trakcie procedowania jest zobowiązana do uiszczenia opłaty sądowej. Koszty sądowe w zależności od diecezji oscylują w granicach (I instancja 800 zł – 1200 zł, II instancja 400 zł – 500 zł). Niekiedy dodatkowe koszty dotyczą opinii psychologicznej (do 200 zł). Kwota na wniosek stron jest rozdzielana na raty.

Jakie błędy najczęściej popełniają małżonkowie, którzy samodzielnie przygotowują skargi powodowe?

Strony samodzielnie redagujące skargę powodową w swojej argumentacji próbują uzasadnić kilka tytułów prawnych, które jednocześnie się wykluczają, np. niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich i symulacja zgody małżeńskiej. Nie można być niezdolnym do pozytywnego aktu woli, a jednoczenie powoływać się na to, że pozytywnym aktem woli wykluczyłem bądź wykluczyłam istotny przymiot małżeństwa.

Ile średnio trwa proces o stwierdzenie nieważności? Jak duży odsetek małżeństw, który składają dzisiaj skargę, otrzymuje stwierdzenie nieważności? Jakie znaczenie ma stwierdzenie nieważności dla byłego już małżonka?

Proces o nieważność małżeństwa w zależności od diecezji trwa około 2 – 3 lat. Strony, które wnioskują o stwierdzenie nieważności umowy małżeńskiej, coraz częściej, przy właściwej próbie weryfikacji zasadności procedowania, otrzymują wyroki pozytywne. Poprawne przedstawienie problemu prawnego najczęściej skutkuje orzeczeniem o nieważności małżeństwa. To pozwala stronie lub stronom ponowne zawarcie związku małżeńskiego w świetle prawa kanonicznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • dclxvi00@wp.pl(2011-10-06 11:23) Odpowiedz 00

  podane są koszty sądowe a ile kosztuje adwokat kościelny ?

 • teolog(2011-10-06 11:39) Odpowiedz 00

  skarga powodowa - trudny temat

 • wjw(2011-10-06 10:01) Odpowiedz 00

  A co to takiego adwokat kościelny ? Łączy funkcję kościelnego ?

 • w trakcie(2011-10-06 09:39) Odpowiedz 00

  bzdury, w kodeskie kaninicznym jest napisane, ze postpowanie ma trwac 1 rok lub 2 lata, a trawa nie 3 a 4 a anwet 5 lat, postepownie w II instjacji nie dluzje niz 6 miesiecy a trwa ok 2 lat

  wiec proze aby prawnik nie przedstawial glupstw

 • fotografff(2011-10-06 08:59) Odpowiedz 00

  no zdjecie to panu zrobili wybitne!!!

 • matka(2011-10-06 16:08) Odpowiedz 00

  Bzdury ,moja córka już 6 lat się stara o unieważnienia małżeństwa i niestety druga strona się nie stawia i ani rusz .Na adwokata kościelnego ją nie stać.

 • ociec(2011-10-06 16:57) Odpowiedz 00

  można przyspieszyć proces, chyba adwokat wie o czym mowie

 • Honestas(2011-10-26 15:41) Odpowiedz 00

  do nieznajomy- czy chodzi o to, żeby podać w skardze te dwa tytuły jednocześnie? jeśli tak, to nie ma to sensu. ponieważ jeśli osoba nie ma wystarczającego rozeznania oceniającego co od istotnych obowiązków małżeńskich(kan. 1095 n.2) to i tak nie jest ich w stanie podjąć bo nie wie jakie one są więc nie ma sensu podawać tytułu o niezdolności do ich podjęcia( kan. 1095 n.3). natomiast jeśli ma rozeznanie ale nie jest w stanie ich podjąć, to można podać tytuł z kan. 1095 n.3, ale nie wchodzi w grę już kan. 1095 n.2.

  do ktoś- Sąd Kościelny rozpatruje sprawę bez względu na to czy z małżeństwa są dzieci. jeśli orzeczono by nieważność, dzieci są uznawane za dzieci małżeńskie ponieważ jak zostało wskazane w KPK w kan. 1137 za dzieci prawego pochodzenia uważa się dzieci poczęte z małżeństwa domniemanego, co oznacza iż wystarczy, że jedna strona zawrze małżeństwo w dobrej wierze.

 • cierpliwa(2011-10-10 11:13) Odpowiedz 00

  u mnie 3 lata piewrsza instancja, II w toku podobno ma trwać to rok ale to się okaże. No i te koszty I-1000 razem z opinią psychologa a II 800

 • nieznajomy(2011-10-07 12:10) Odpowiedz 00

  Szanowny Panie,

  czy tytuł 1095 n. 3 i 1095 n.2 , można uzasadniać jednocześnie, pytam bo mój doradca nie wielkim specjalistą

 • ktoś(2011-10-07 10:27) Odpowiedz 00

  ...czy Sąd Kościelny bierze pod uwagę wyrok o unieważnienie związku małżeńskiego z którego są dwoje dzieci ???
  Jeśli unieważni to w jakim świetle stawia to te dzieci ???

 • Blog prawny(2015-08-22 14:00) Odpowiedz 00

  Witam,
  Zainteresowanych kościelnym procesem o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog.
  Pozdrawiam!
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

 • Maja(2015-04-17 10:32) Odpowiedz 00

  Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące stwierdzenia nieważności węzła małżeńskiego proszę kierować pod adres biuro@kanoniczna.com. Odpowiedzi bardzo rzetelne, zgodne z rzeczywistością.

 • MichalPocz(2014-06-25 23:35) Odpowiedz 00

  Szanowni Państwo,

  Z racji tego, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie ludzi na skorzystanie z możliwości stwierdzenia nieważności małżeństwa, chciałbym przedstawić swoją ofertę w tym zakresie, gdyż jestem prawnikiem zajmującym się zagadnieniami prawa kanonicznego. Serdecznie zapraszam na swoją stronę internetową. Pozdrawiam, Michał Poczmański

 • myszka(2014-08-01 11:55) Odpowiedz 00

  czy ma ktos wzór takiego pisma które sklada sie przykładowo prosze bo mam zamiar złozyc wniosek

 • Endrju(2014-06-24 00:26) Odpowiedz 00

  Witam, jeśli chodzi o pomoc prawną w tej kwestii to polecam kancelarię Prokano. Panowie pomogli mi jeszcze jako studenci, ale wcale nie czuło się braku doświadczenia! Z tego co wiem wcale nie jest u nich drogo bo dopiero zaczynają. Polecam i życzę im powodzenia w dalszym rozwoju!

 • sławek(2014-07-02 18:51) Odpowiedz 00

  a w Warszawie czy w Krakowie a Katowice jakie są ceny ?

 • obserwator(2014-05-19 11:22) Odpowiedz 00

  rozwód kościelny i Skrzynecka - z adwokatem kościelnym dostała rozwód

 • klient firmy kościół Sp. z o.o.(2014-08-05 15:22) Odpowiedz 00

  mój trwa od 2010 i stoi dalej już prosiłem przyspieszenie ale kupa, biorą czarni kase i siedza n apierdzących stołkach szczególnie k Kurii Krakowskiej !!!

 • kanonista(2014-11-21 13:16) Odpowiedz 00

  Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, to bardzo skompilowany i czasochłonny proces, który jest rozpatrywany indywidualnie dla każdego przypadku. Aby przybliżyć powyższą materie zapraszam na blog zajmujący się prawem kanonicznym blog.prkanoniczne.pl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama