Nieporozumienia majątkowe między zawodnikami czy klubami piłkarskimi nie muszą trafiać do sądu cywilnego. Szybciej rozwiąże je Piłkarski Sąd Polubowny - mówi Łukasz Siwy, radca prawny z Młynarczyk Puchała Kancelaria Radców Prawnych w Gliwicach.
Mało kto wie o istnieniu odrębnego postępowania polubownego w sporach sportowych przy Piłkarskim Sądzie Polubownym. Na czym polega to postępowanie?
Piłkarski Sąd Polubowny działa przy Polskim Związku Piłki Nożnej i jest sądem polubownym wyspecjalizowanym w sprawach dotyczących piłki nożnej. Odformalizowanie procedury stosowanej przez ten sąd i rozpatrywanie przez arbitrów jednego rodzaju spraw sprawiają, że takie postępowanie jest zdecydowanie szybsze.
Sąd ten ma bardzo szeroki zakres właściwości w sprawach związanych z profesjonalnym futbolem. Do zakresu jego kompetencji należy bowiem rozpatrywanie w szczególności sporów majątkowych pomiędzy zawodnikami, klubami, związkami sportowymi i innymi organizacjami sportowymi, w tym również ustalenia wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie lub promocję zawodnika w związku ze zmianą przynależności klubowej. Ponadto do jego jurysdykcji należą sprawy umów sponsorskich i menedżerskich oraz wszelkich innych umów zawieranych i realizowanych w związku z organizowaniem zawodów sportowych. W tym miejscu należy dodać, że chodzi o każdy klub niezależnie od klasy rozgrywkowej. Czekając na termin swojej rozprawy, często można spotkać przedstawicieli i zawodników zarówno uczestniczących w rozgrywkach ekstraklasy, jak również III ligi.
Czy sąd polubowny może weryfikować decyzje dyscyplinarne wydane w stosunku do piłkarzy?
Sąd polubowny nie jest uprawniony do przeprowadzania kontroli decyzji organizacji sportowych podjętych w postępowaniu dyscyplinarnym.
Czy istnieje jakaś inna forma kontroli?
Kontrolą decyzji dyscyplinarnych zajmują się inne organy, takie jak Związkowy Trybunał Piłkarski PZPN czy Komisja Ligi Ekstraklasy SA.
Czy do sądu piłkarskiego może zgłosić się każdy zawodnik?
Do tego, żeby Piłkarski Sąd Polubowny był umocowany do orzekania, strony muszą w umowie lub innym dokumencie poddać spór pod jego rozstrzygnięcie. Postępowanie przed Piłkarskim Sądem Polubownym w wielu kwestiach różni się od zwykłego postępowania przed sądem powszechnym. Zespół orzekający nie jest bowiem związany przepisami postępowania cywilnego. W przypadku gdy strony wyraźnie upoważniły do tego sąd polubowny, orzeka on według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności.
Kto zasiada w Piłkarskim Sądzie Polubownym?
Rozpoznawanie i rozstrzyganie sporów poddanych kompetencji sądu polubownego należy do trzyosobowych zespołów orzekających. Każda ze stron może wyznaczyć jednego arbitra z listy członków sądu polubownego, zaś obaj arbitrzy wybierają z tej listy superarbitra, który przewodniczy zespołowi orzekającemu.
Rozprawy przed sądem polubownym nie są jawne. O terminie i miejscu rozprawy przewodniczący zespołu orzekającego zawiadamia strony i pełnomocników stron. Oprócz nich na sali może znajdować się po dwóch mężów zaufania wprowadzonych przez strony.
Podobnie jak w zwykłym sądzie orzeczenie arbitrażowe ma postać wyroku. Nie przysługuje jednak od niego apelacja, ale wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam Sąd Polubowny. Odbywa się to wtedy w rozszerzonym pięcioosobowym składzie.
Czy takie postępowanie wiąże się z jakimiś opłatami?
Strona występująca z pozwem obowiązana jest do wniesienia niepodlegającej zwrotowi opłaty rejestracyjnej w wysokości 300 zł, a ponadto wpisu stosunkowego. Ten z kolei zależy od wartości kwoty dochodzonej w pozwie i waha się od 2 do 6 proc.