statystyki

Zobacz, jakie dodatkowe uprawnienia posiadają od dziś kontrolerzy biletów

autor: Pol01.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.03.2011, 15:17

Kontroler biletów może ująć pasażera i oddać w ręce funkcjonariuszom policji.

Reklama


Reklama


Od dziś obowiązują zmienione przepisy ustawy – Prawo przewozowe wprowadzone art. 66 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. 2011 r. nr 5 poz. 13). Nowe przepisy rozszerzają uprawnienia osób upoważnionych przez przewoźników do kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu. Jeśli kontrolowany pasażer nie ma ważnego biletu, nie chce bądź nie może na miejscu uiścić opłaty dodatkowej i jednocześnie opiera się żądaniu wylegitymowania się, to wówczas może być przez kontrolera ujęty i przekazany w ręce policji. Od dziś pasażer w trakcie wykonywania czynności kontrolnych nie ma też prawa oddalać się z miejsca kontroli aż do czasu jej zakończenia. Gdy to uczyni, będzie podlegał karze grzywny, a postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. To są ważne zmiany. Do tej pory nie było bowiem precyzyjnych przepisów mówiących, jakie uprawnienia ma kontroler w stosunku do pasażera. Spowodowało to dyskusje o zasięgu ogólnopolskim. Podnoszono, że kontroler próbujący wyciągnąć konsekwencje jazdy na gapę ogranicza wolność osobistą pasażera. W drodze uchwały radni z Gorzowa Wielkopolskiego przyjęli regulamin miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, w którym jeden z przepisów stanowił, że kontroler może udaremnić wyjście z autobusu pasażerowi jadącemu bez ważnego biletu. Sprawa była tak kontrowersyjna, że głos zabrał rzecznik praw obywatelskich, który stwierdził bezpodstawność uchwały gorzowskich radnych. Jego zdaniem uniemożliwienie pasażerowi, nawet jadącemu na gapę, wyjścia z autobusu jest ograniczeniem jego wolności osobistej. Gorzowska uchwała, a jeszcze bardziej stanowisko rzecznika wywołało dyskusje, co wolno kontrolerowi, w jaki sposób kontrolerzy się zachowują i kiedy ograniczają wolność osobistą. Wchodzące dziś w życie ustawowe przepisy kładą tej dyskusji kres.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Roman(2011-03-01 07:28) Odpowiedz 00

  Teraz sady beda zawalone sprawami o wykroczenie i za dwa lata wyrok po przedawnieniu !!! Gapowicze nie utrudniajcie sadom pracy bo maja wazniejsze sprawy ijak jedzieszna "gape to przyznaj sie od razu a lepiej zaplac te 10%+bilet bo ten czlowiek terz jest w pracy i morze ma i czworo dzieci na utrzymaniu.Nie staraj sie nasladowac TYCH z gornej polki !!Ryzykujesz, wpadles badz HONOROWY !!

 • To są rządy hucułów i bających sie tępaków(2011-03-01 09:09) Odpowiedz 00

  Straż miejska- zwiększone karanie
  Kontrolerzy- zwiększone karanie
  urząd skarbowy- bezgraniczne możliwości.
  ABW, CBŚ, Policja,CBA, ŻW, Straż graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Donosicielstwo.

  Trzeba wznowić ORMO, WRON.

 • Roman Oo(2011-03-01 09:22) Odpowiedz 00

  Roman naucz sie ortografii a potem udzielaj 70% wpływów do MPK to pieniądze z ministerstwa więc nie wiem po co jeszcze bilety...

 • autor(2011-03-01 09:29) Odpowiedz 00

  Nie podoba mi się ten przepis ... Coraz bardziej przypominamy państwo policyjne, wszędzie na dookoła każdy idiota ma więcej uprawnień niż zwykły obywatel ... A co, jeśli muszę wysiąść ... Ponadto, rzadko kiedy kontrolujacy zna przepisy, rzadko wie, jakich dokumentów wymagać aby potwierdzić ulgę - przekonałem się o tym na własnej skórze ... Przykro mi bardzo, ale jak mi będą utrudniać wyjście, będę walił w mordę ... Sorry !

 • demokrata(2011-03-01 09:45) Odpowiedz 00

  Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.(Art. 31Konstytucji RP)
  Gdzie tu jest potrzeba ograniczania wolności osobistej? A narusza to istotę wolności !!!

 • m(2011-03-01 10:59) Odpowiedz 00

  demokrato - przeczytaj pierwsze zdanie artykułu ( kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem?)

 • EM(2011-03-01 11:17) Odpowiedz 00

  Ciekawe w jaki sposób zatrzymają, gapowicza nie używając siły?
  Zdaje się, że nie mogą używać środków przymusu bezpośredniego.
  ... może łagodną perswazją?
  Bzdura totalna.
  Kolejny martwy przepis.

 • Neron(2011-03-01 11:48) Odpowiedz 00

  Media rozpowszechniają na szeroką skalę wiadomość że jakoby kontrolerzy mogą ''ująć '' gapowicza w sensie użycia siły fizycznej , ale sam zapis'' ująć '' w treści ustawy nie jest chyba wystarczający dla interpretacji tego zapisu w ten sposób... nie jest to dość jednoznacznie określone ,

  Poza tym co na to Rzecznik Praw Obywatelskich ? czy jak zaczną się sprawy w sądach o odszkodowania dla obywateli poturbowanych przez ''kontrolerów '' czy wtedy Media zaczną odkręcać nagonkę ?

  A ! może trzeba powołać Służbę Obywatelska która będzie chronić Obywateli przed zbyt dosadną interwencją Kontrolerów ???

 • antyPoLak(2011-03-01 13:39) Odpowiedz 00

  Tym wszystkim baranom typu straż miejska, kontrolerzy itp. chołota to się już zupełnie w zadach poprzewracało ! I co jeszcze - może broń palną dać patałachom ? Polska to gorzej niż wieś !

 • Roman(2011-03-01 15:52) Odpowiedz 00

  troche zdyscyplinowania jest potrzebne dotad az naprawde zrozumiecie co to demokracja i poszanowanie prawa .Warcholstwo trzeba wyeliminowac .do 77.65.91 a skad ministerstwo da pieniadze jak niema wplywu Ty chcesz miec za darmo!!!wszystko ?!!.jak bedziesz glosowal na PiS-to morze i bedziesz mial za darmo wikt i opierunek, ale w celi na utrzymaniu podatnika !!!malolacie !!!Oczywiscie nie popieram CHAMSTWA od ludzi na sluzbie ale i Ty nie morzesz pokazac swoja pogarde i frustracje - bo zostalem zlapany za moja glupote- do tego czlowieka , jak ty bys sie zachowal na jego miejscu (spojrz w lustro). A widac z twojej odpowiedzi ze malo pszykladales sie do nauki w szkole, tu OCZYWISCIE nauczyciel jest czy byl takim zgredem co chcial do pustego lba cos wlozyc , albo taki jest poziom edukacji ze uczy Takich jak TY cwaniactwa i niekultury .( to nie jest blad tak napisalem i morze zrozumiesz ) Ja terz chodzilem do szkoly i terz bylem "cwaniakiem'ale chonorowym i sie nie stawialem, bo w moich czasach zostalem "wyprostowany "szybko aby miec szacunek i powazanie dla prawa . To byly rzady jednej slusznej pareti -cos podobnego jak teraz , siedza po 20 lat i wybieraja sie sami ".Demokracja nie polega na darowiznie ,NIE PATRZ CO PANSTWO MORZE ZROBIC DLA CIEBIE ALE CO TY MORZESZ ZROBIC DLA PANSTWA ABY SIE WSZYSKIM LEPIEJ ZYLO !!!.Zapytaj swojego nauczyciela co to znaczy !!!Powodzenia w edukacji zycze

 • SZERYF(2011-03-02 21:01) Odpowiedz 00

  Prawda jak zawsze leży po obu stronach. Z jednej strony mamy cwaniaków którzy jeżdzą na gapę i w ten sposób sie nie dokładają do utrzymania transportu miejskiego i z drugiej strony czasami nadgorliwych debili którzy dostają coraz więcej włądzy. Cwaniactwa w takim wykonaniu nie popieram bo za to płacimy wszyscy, ale kto będzie pilnował bandy bezmuzgich kontrolerów i trzymał ich za morde? Czemu łąpią głównie emerytki , biedne zchorowane babcie. Gdzie są jak jedzie "ekipa" pijanych kolesi , którym sie trudniej postawić. Prawda jest taka że minie w tym kraju kolejne 20 moze 30 lat za nim tak podstawowe sprawy zaczną byc normalnie i zgodnie z prawem załatwiane. Zacznijmy może każdy od siebie i swoich bliskich. Nie uczmy dzieci jak cwaniakować. Uczmy normalnego przestrzegania podstawowych zachowań miedzyludzich i szacunku dla innego człowieka.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama