Minister właściwy do spraw wewnętrznych, nadając osobie fizycznej numer pesel, powiadamia o tym gminę właściwą ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego tej osoby trwającego ponad trzy miesiące.

1 Urząd gminy przekazuje wniosek o nadanie numeru PESEL

Aby minister właściwy do spraw wewnętrznych mógł nadać konkretnej osobie numer PESEL, musi najpierw otrzymać od gminy odpowiednie dane. PESEL jest nadawany obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące oraz osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego, cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące, obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy podlegają na terytorium Polski ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu. Nadanie numeru PESEL obywatelom polskim albo cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące następuje na wniosek gminy. W tym celu gmina przekazuje ministrowi odpowiednie dane.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak przekazywać informacje o nadaniu pesel.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz TRZY pozostałe porady:
2 Minister właściwy do spraw wewnętrznych nadaje numer PESEL
3 Minister powiadamia gminę o nadaniu numeru PESEL
4 Gmina wprowadza numer PESEL do zbioru meldunkowego