statystyki

Jak legalnie uniknąć mandatu za zdjęcie z fotoradaru

autor: Adam Makosz18.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 21.02.2010, 11:08

Kierowcy przyłapani przez fotoradar na przekroczeniu prędkości mogą odmówić przyjęcia mandatu, jeśli zdjęcie zostało zrobione urządzeniem bez ważnego świadectwa legalizacji. Odmowa uzasadniona jest także wówczas, gdy nie można na zdjęciu jednoznacznie wskazać pojazdu kierowanego przez osobę popełniającą wykroczenie.

reklama


reklama


Czy wybrakowane zdjęcie może stanowić dowód

Dostałem wezwanie na policję w celu podania tożsamości osoby, która popełniała wykroczenie przy użyciu zarejestrowanego na mnie samochodu. Okazano mi zdjęcie z fotoradaru, na którym widać mojego mercedesa bez przedniej tablicy rejestracyjnej. Czy takie zdjęcie może stanowić dowód na popełnienie wykroczenia?

Czy mogę nie wskazać kierującego pojazdem

Funkcjonariusz policji kazał mi wskazać sprawcę wykroczenia uwidocznionego na zdjęciu z fotoradaru. Odmówiłem. Policjant ukarał mnie mandatem 500 zł. Czy miał do tego prawo?

Czy nieprzyjęcie mandatu grozi wyższą karą

Na zdjęciu dokumentującym przekroczenie prędkości widać dwa równolegle jadące samochody. Policjanci nie mogą więc moim zdaniem jednoznacznie wskazać, że to ja popełniłem wykroczenie. Odmówiłem podpisania mandatu. Sprawa trafi teraz do sądu. Czy za nieprzyjęcie mandatu ponosiłbym później surowszą odpowiedzialność?

Czy można nie podać danych kierowcy

Na zdjęciu z fotoradaru nie widać twarzy brata kierującego moim autem. Niestety dopuścił się on w tym czasie nie tylko przekroczenia prędkości, ale był także w stanie nietrzeźwości. Czy w takiej sytuacji mogę powołać się na prawo do uchylenia się od odpowiedzi na pytanie i odmówić wskazania danych kierowcy?

Czy mandat może być wyższy niż 500 zł

Ostatnio zostałem ukarany przez funkcjonariuszy, którzy przyłapali mnie jednocześnie na złamaniu trzech przepisów ruchu drogowego. Dostałam 16 punktów karnych i 900 zł mandatu. Tak wysoką liczbę punktów mogę jeszcze zrozumieć, ale dlaczego policjanci wypisali mi tak wysoki mandat? Słyszałam, że może on wynosić maksymalnie 500 zł.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uniknąć mandatu za zdjęcie z fotoradaru.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Agagon(2010-02-21 23:36) Odpowiedz 00

    Ten komentarz "tim"powinien się znalezć w prasie ogólnopolskiej jak naj
    szybciej.No niestety tak działa służba policyjna,som se ufoj.

  • tato Roberta(2010-02-20 17:58) Odpowiedz 00

    1wsze primo;skad mam wiedziec czy ma homologacje? 2gie primo trzeba wskazac kierowce jesli na zdj. nie widac. tak jest albo bedzie bo sa jakies zmiany ustawowe. cienki ten artykol jest nuda. zwolnijmy wszyscy problem jest ale w mentalnosci ,kazdy KUBICA hehhe

  • uczesnik kolizji(2010-02-21 16:09) Odpowiedz 00

    najleprze poli sa w bydgoszczy włocławku i koronowie. miałem okazję się o tym przekonać

  • czytaczka(2010-02-20 15:45) Odpowiedz 00

    Wkurzają mnie takie odnośniki za ktorych oglądanie trzeba placic klase !!! To po prostu reklama,nie artukuł,to jest moim zdaniem nie UCZCIWE !!!

  • PL>0,1mg/l GB>0,4mg/l Italia>0,25mg/l ?(2010-02-20 15:17) Odpowiedz 00

    Władziu, wypijmy za bezpieczny weekend, a później podrasujmy statystyki wykrywalności sprawców przestępstw poprzez akcję "PO BROWARZE rowerzysta, też kryminalista". A dziury w drodze to nie dla nas temat - przeta to nie bezpieczeństwo ruchu...

  • bahus(2010-02-23 10:20) Odpowiedz 00

    ostatnio na trasie 79w rejonie miejscowości Krzeszowice ze względu żr jest zimno to to suszą przez szybę "miśkowozu" i wyskakują tylko gdy chcą zatrzymać kierowcę

  • Wstyd - dla redaktora naczelnego(2010-02-25 15:05) Odpowiedz 00

    Po co taki artykół - komu on ma służyć.
    Taki artykuł jest jawną kpiną z nas - CZYTELNIKÓW.
    Jaki jest cel - redaktora naczelnego - tego pisma, aby pozostawiać w niewiedzy obywateli.
    Wstyd

  • Kaz(2010-05-10 21:12) Odpowiedz 00

    Pani Doroto, cep jest bardziej skomplikowany niż Pani się wydaje... Proszę wejść do encyklopedii i przeczytać z czego składa się cep...

  • soplica(2010-09-07 11:18) Odpowiedz 00

    do MINIA - na odwrocie zdjęcia powinna znajdować się kopia świadectwa legalizacji urządzenia. Jeżeli jej nie ma, zawsze możesz zwrócić się o nie na policji w trakcie "rozliczania" z wykroczenia

  • Colabor(2010-04-21 18:29) Odpowiedz 00

    Żenujące są tłumaczenia kierowców złapanych na wykroczeniu. Najpierw udają maczo a później skamlą jak kundle. Jeżeli popełniasz wykroczenie to po męsku przyjmuj karę.

  • Colabor(2010-04-21 18:28) Odpowiedz 00

    Żenujące są tłumaczenia kierowców złapanych na wykroczeniu. Najpierw udają maczo a później skamla jak kundle. Jeżeli łamiesz wykroczenie to po męsku przyjmuj karę

  • Colabor(2010-04-21 18:49) Odpowiedz 00

    Żenujące są tłumaczenia kierowców złapanych na wykroczeniu. Najpierw udają maczo a później skamla jak kundle. Jeżeli popełniasz wykroczenie to po męsku przyjmuj karę

  • Alkoholik(2010-02-20 14:30) Odpowiedz 00

    MIej dwa dokumenty .Jeden na wuz PANA PREZYDENTA.I na tym jezdz jak sa radary. A przed kontrola BARCZYKOW zmieniaj na swoj wlasny.PROBLEM techniczny do rozwiazania.Zobacz film 007.WLADKI nie maja nic w glowie TYLKO MANDATY.WOLY-PAN WLADZA-WLADKI.

  • Alkoholik(2010-02-20 14:18) Odpowiedz 00

    Kup folie i naklej na numery rejerstacyjne.Jest niewidoczna a przy zdieciu daje obraz zamazany.

  • GK(2010-02-18 13:11) Odpowiedz 00

    Do 3.: Moim zdaniem skrótowy tytuł artykułu sygnalizował problem, jak nie zapłacić, jeśli do wykroczenia się nie poczuwamy, bo: było zrobione wadliwym urządzeniem, które źle zarejestrowało prędkość, albo zdjęcie dotyczy innego samochodu, który tylko wygląda jak mój... itp. itd., a nie, jak się wymigać od zasłużonej kary.

  • minia(2010-02-18 13:54) Odpowiedz 00

    A skąd mam wiedzieć czy fotoradar miał legalizację jak fotkę z mandatem dostaję po miesiącu? Zamiast płacić to najpierw mam zwrócić się do Straży Miejskiej czy Policji o przysłanie certyfikatu urządzenia? Bzdurny artykuł, nie mający pokrycia z rzeczywistością.

  • Dorota(2010-02-18 12:24) Odpowiedz 00

    Jak uniknąć??
    PROSTE: Jeździć z prędkością taką jaką nakazują znaki!!

    Tak proste jak konstrukcja cepa!

  • gosc(2010-02-19 08:37) Odpowiedz 00

    niech lepiej zadbaja o stan i rozbudowe nowych drog,skrzyzowan i wjazdow czy wyjazdow bezkolizyjnych,drog jednokierunkowych a pozniej niech ustawiaja radary

  • masa kiełbasa(2010-02-18 09:06) Odpowiedz 00

    Czekam na poradnik jak unikać płacenia podatków, wykiwać kontrahentów, nie płacić alimentów i jakie papiery od jakiego psychiatry wyłączą winę w postępowaniu karnym.

  • wq_rw(2010-02-18 17:21) Odpowiedz 00

    O nie! Płacił za przeczytanie artykułu to ja nie będe! Takiego wała!