Funkcjonariusze kontrolujący ruch drogowy mają prawo zrezygnować z wymierzenia kary za wykroczenie. Zależy to jednak tylko od ich uznania, bo przepisy nie przewidują sytuacji, w których mają taki obowiązek.

Czy policjant ma zakaz odstępowania od wymierzenia kary

Przekroczyłem nieznacznie prędkość w terenie zabudowanym. Zostałem zatrzymany przez policjantów, którzy ukarali mnie 100-złotowym mandatem. Prosiłem o poprzestanie na pouczeniu, choćby ze względu na to, że nigdy wcześniej nie byłem karany mandatem. Funkcjonariusze stwierdzili, że nie mogą tego uczynić. Czy to prawda?

Czy dostanę mandat za złe parkowanie pod blokiem

Zaparkowałem na chodniku przed moim blokiem. Za niecałą godzinę przyjechała wezwana przez sąsiadkę straż miejska i wystawiła mi mandat za niezachowanie 1,5-metrowego przejścia dla pieszych. Chodnik znajdował się na terenie spółdzielni. Nie była to ani strefa ruchu, ani strefa zamieszkania. Czy można dostać taki mandat?

Czy pokrzywdzony wykroczeniem może złożyć wniosek

Kilka tygodni temu uczestniczyłem w kolizji drogowej. Wezwani na miejsce policjanci stwierdzili, że okoliczności jego popełnienia są na tyle niejasne, że odstąpią od nałożenia na mnie mandatu. Poprzestali na pouczeniu. Niestety kierowca, z którym się zderzyłem, skierował wniosek o ukaranie mnie do sądu. Czy miał do tego prawo?

Czy mogę odwołać się od przyjętego mandatu

Policjanci zatrzymali mnie na trasie szybkiego ruchu i stwierdzili, że wyprzedzałem inny pojazd, przekraczając podwójną linię ciągłą. Stanowczo się temu sprzeciwiłem. Funkcjonariusze jechali z przeciwka i z kilkuset metrów źle ocenili miejsce, w którym wyprzedzałem. Jednak podpisałem mandat. Czy teraz mogę się od niego odwołać?

Czy można włożyć mandat za wycieraczkę

Ostatnio za wycieraczką samochodu znalazłem mandat od straży miejskiej za nieprawidłowe parkowanie na chodniku. Czy można w taki sposób doręczać mandaty?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy policjant może odstąpić od mandatu i poprzestać na pouczeniu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.