statystyki

Liczby miejsc postojowych nie ustala się w decyzji o warunkach zabudowy

autor: Leszek Jaworski19.11.2016, 07:00
budowa, dom, nieruchomości

Określenie konkretnej liczby miejsc postojowych należy do kompetencji organów administracji architektoniczno-budowlanej, podobnie jak ocena, czy inwestycja zabezpiecza wymaganą liczbę tych miejscźródło: ShutterStock

Planuję budowę budynku usługowo-handlowego. Wystąpiłem do prezydenta miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Ten w rozstrzygnięciu wskazał, że inwestor jest zobowiązany zapewnić miejsca parkingowe, minimum 4,5 miejsca na każde 100 mkw. powierzchni użytkowej. Czy na tym etapie inwestycji określa się liczbę miejsc parkingowych?

Nie, w decyzji o warunkach zabudowy nie ustala się liczby miejsc parkingowych. Ostateczne dane techniczne planowanej zabudowy, w tym dokładną liczbę miejsc parkingowych, ustala się w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Precyzyjne określenie tego wskaźnika nie jest zatem konieczne z punktu widzenia celu, jakiemu ma służyć decyzja o warunkach zabudowy, czyli ustaleniu, jaki rodzaj zabudowy może powstać na danym terenie, z zachowaniem zastanego ładu przestrzennego (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 14 września 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 410/16).

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2012 r. (sygn. akt II OSK 1542/11), art. 54 pkt 2 lit. c ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymaga, by decyzja o warunkach zabudowy określała jedynie warunki i zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowy m.in. co do obsługi w zakresie infrastruktury i komunikacji.

Skoro decyzja o warunkach zabudowy ma odpowiedzieć na pytanie, czy zgodnie z prawem na danym terenie jest dopuszczalna zabudowa określonego rodzaju, to istotą tej decyzji nie jest określenie wymaganej dla inwestycji liczby miejsc postojowych (parkingowych), lecz wskazanie, czy inwestycja o podanych parametrach może powstać na danym terenie.

Określenie konkretnej liczby miejsc postojowych należy do kompetencji organów administracji architektoniczno-budowlanej, podobnie jak ocena, czy inwestycja zabezpiecza wymaganą liczbę tych miejsc (por. wyrok NSA z 12 maja 2015 r., sygn. akt II OSK 2435/13). 


Pozostało jeszcze 9% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jakub Kijewski(2017-11-27 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Uzyskując pozwolenie na budowę rzadkością jest rozpatrywanie danej sprawy przez sąd albo powoływanie się na wyroki. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa wyraźnie. warunki techniczne: § 18.2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Zatem trudno się zgodzić z tytułem artykułu. Jakub Kijewski architekt

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane