statystyki

Kidyba o ustawie kominowej: Jeden człowiek, jedna rada. Nie relatywizujmy prawa

autor: Tomasz Jóźwik13.10.2016, 07:59; Aktualizacja: 13.10.2016, 08:12
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Podział stanowisk w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa, w szczególności obsadzanie rad nadzorczych firm, nad którymi kontrolę sprawuje państwo, budzi w ostatnich tygodniach wiele emocjiźródło: ShutterStock

- Racjonalny ustawodawca odnosi się do spółek, w których Skarb Państwa ma rzeczywistą władzę, a nie ponad połowę wszystkich akcji - mówi w wywiadzie dla DGP prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba, kierownik Katedry Prawa.

Tak zwana ustawa kominowa zabrania zasiadania jednej osobie w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółki, w której Skarb Państwa lub władze samorządowe, mają więcej niż połowę akcji. Jak Pan interpretuje ten przepis?

Na ten problem można spojrzeć trochę inaczej niż to tradycyjnie się czyni. Ustawodawca w art. 1 pkt. 7 wyraźnie stwierdził, że przepis dotyczy spółek, w których „udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby udziałów lub akcji”. Analogicznie brzmią przepisy w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego. W ustawie użyta jest alternatywa łączna „lub”. W zestawieniu z dwoma kryteriami, jakimi jest udział w kapitale zakładowym oraz liczba akcji, budzi to wątpliwości.

Dlaczego?

Z tego powodu, że akcje nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej, a wartość kapitału zakładowego stanowi, co do zasady, iloczyn wartości nominalnej i liczby akcji. Czyli nie można mieć udziału w kapitale zakładowym inaczej niż poprzez przysługujące danemu wspólnikowi uprawnienia udziałowe. I odwrotnie – nie można posiadać akcji, nie dysponując jednocześnie stosownym udziałem w kapitale zakładowym. Czyli w świetle powyższego wywodu nie może wystąpić sytuacja, w której podmiot posiada więcej niż połowę udziału w kapitale zakładowym i jednocześnie posiada mniej niż 50 proc. liczby akcji.

To oczywiste. Czy wynika z tego coś dla tej konkretnej regulacji?


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane