statystyki

Zmiany w prawie karnym: Korupcja w wymiarze sprawiedliwości specjalnie traktowana

autor: Emilia Świętochowska27.09.2016, 07:28; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:17
paragrafy

Ministerstwo po analizie problematyki odpowiedzialności karnej sędziów, prokuratorów i ławników, a także głośnych medialnie spraw doszło jednak do wniosku, że potrzebna jest „właściwa reakcja na potencjalne zagrożenia korupcyjne w wymiarze sprawiedliwości”.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w końcu głośny projekt nowelizacji kodeksu karnego, zgodnie z którym co najmniej trzy lata więzienia będzie groziło sędziom, prokuratorom i ławnikom za łapownictwo.

W ocenie resortu ich szczególna pozycja w strukturze wymiaru sprawiedliwości uzasadnia potrzebę stworzenia specjalnych regulacji pozwalających na zastosowanie sankcji w przypadku, gdy zostanie im udowodnione przyjęcie korzyści majątkowej o znacznej wartości w związku z pełnieniem funkcji publicznej. „Wysokość proponowanej sankcji jest adekwatna do oceny społecznej szkodliwości zachowań tych podmiotów, a także zawartości ich kryminalnego bezprawia” – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-09-27 09:38) Zgłoś naruszenie 42

    Temida musi być czysta prawnie, moralnie jak żona Cezara(skoro każe innych, ma nadane takie prawa) , a gdy złamie zasady ,karana co najmniej podwójnej skali sankcjami ,w stosunku do kar dla ludu. Te korpo KRS wykazało się nie chlubnymi poczynaniami , czas najwyższy wyciągać z tego surowe konsekwencje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane