statystyki

Jońca: Batman a sprawa polska

autor: Maciej Jońca20.09.2016, 09:32; Aktualizacja: 20.09.2016, 09:42
paragraf prawo

Proces naprawczy wykonuje się oczywiście zgodnie z instrukcją obsługi. W naszym przypadku jest nią konstytucjaźródło: ShutterStock

W realnym świecie nie ma superbohaterów, tajnych stowarzyszeń, syndykatów. Są lepiej bądź gorzej rządzone państwa wraz ze swoimi mechanizmami. A wszelkich napraw dokonuje się zgodnie z instrukcją obsługi, którą jest konstytucja.

Batman ma już 77 lat. Po raz pierwszy wielbiciele komiksu mogli go poznać w 1939 r. za sprawą majowego wydania czasopisma „Detective Comics”. Człowiek nietoperz bez trudu zawojował serca czytelników z powodów oczywistych. Jak świat światem, obywatele stosowali do państwa i jego organów zasadę ograniczonego zaufania. Wszelkie niepopularne decyzje, wszelkie podejrzenia nadużyć, wszelkie niekorzystne wyroki natychmiast przywodziły na myśl ułomność natury ludzkiej, która nie jest w stanie oprzeć się żądzy władzy, sile politycznego nacisku czy mocy pieniądza.

Odczuciom tym towarzyszyła niewiara w moc jednostki, w obliczu konfrontacji ze strukturą od niej potężniejszą. Kultura popularna zawsze potrzebowała kogoś, kto podjąłby walkę w jej imieniu. W XX w. antycznych herosów i chrześcijańskich świętych zastąpili w roli obrońców uciśnionych kreskówkowi superbohaterowie.

Pora zejść na ziemię. Nie tylko warto, ale wręcz należy przypomnieć, że Batman, wraz z rzeszą swych komiksowych przyjaciół, jest postacią fikcyjną, stworzoną jedynie dla rozrywki. Nie istnieje Gotham City ani Trybunał Sów – tajne stowarzyszenie najbardziej wpływowych rodzin, które od dziesięcioleci zakulisowo rządzi miastem, a niepokornych usuwa przy pomocy bezwzględnej kasty zabójców zwanych Szponami. Warto w końcu dopuścić do siebie fakt, że wszelkich trudności nie rozwiązuje się z użyciem batmobilu, batrangów, batboli i innego ustrojstwa, których obsługa pozostawała i pozostaje zagadką dla zwykłych śmiertelników.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane