statystyki

Wyjazd na wakacje to za mało, by przywrócić termin odwołania

autor: Piotr Pieńkosz14.09.2016, 19:00
dokument

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia.źródło: ShutterStock

Dzień przed wyjazdem na urlop odebrałem decyzję administracyjną nakładającą na mnie obowiązek zapłaty pewnej kwoty. W ferworze przygotowań do wakacji nie wysłałem do urzędu odwołania od tej decyzji i czas na to minął. Teraz chciałbym wnioskować o przywrócenie terminu na jego złożenie. Czy mam realne szanse na to, że urzędnicy przychylą się do mojej prośby – pyta pan Marian.

Raczej nie. Dochowanie terminów na dokonanie określonych czynności prawnych przez stronę postępowania administracyjnego to jeden z obowiązków zainteresowanego i jest on traktowany przez organy i kontrolujące je sądy dosyć rygorystycznie. Ale po kolei.

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia. Termin ma charakter zawity, co oznacza, że dokonanie czynności po jego upływie jest bezskuteczne. Jednocześnie w przepisach przewidziano koło ratunkowe dla spóźnialskich. W razie przekroczenia czasu na złożenie odwołania lub dokonanie innej czynności prawnej zainteresowany może wnioskować do organu o przywrócenie terminu, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Wniosek o przywrócenie terminu kieruje się do organu w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie należy dopełnić czynności, dla której był on przewidziany.

W praktyce skorzystanie z wspomnianego koła ratunkowego jest niezwykle trudne. W orzecznictwie wielokrotnie wskazywano, że o braku winy strony można mówić tylko wtedy, gdy nie mogła ona usunąć przeszkody do dochowania terminu nawet przy użyciu największego w określonych warunkach wysiłku. W danej sprawie musi więc wystąpić siła wyższa niezależna od strony postępowania. Przyjmuje się, że do okoliczności uzasadniających brak winy w uchybieniu terminu zalicza się m.in. przerwę w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą, powódź, pożar itp.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane