statystyki

Przestępstwa seksualne: Ofiara nie może czekać na przesłuchanie

autor: AK13.09.2016, 07:22; Aktualizacja: 13.09.2016, 10:07
gwałt

„Niejednokrotnie czas (...) przekracza dwa, a nawet trzy miesiące” – podnosi dr Adam Bodnarźródło: PAP

W przypadku przestępstw na tle seksualnym to, jak szybko zostanie przesłuchany pokrzywdzony, ma wyjątkowo duże znaczenie. Rzeczywistość jest jednak daleka od ideału. Na powyższy problem w piśmie do ministra sprawiedliwości zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich, prosząc o zbadanie zagadnienia.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 185c par. 2 kodeksu postępowania karnego przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca i pełnomocnik ofiary. Z informacji uzyskanych przez RPO z prokuratur regionalnych wynika, że od złożenia przez pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej (art. 197–199 k.k.) zawiadomienia do momentu przeprowadzenia przesłuchań przez sądy upływa miesiąc lub więcej.

„Niejednokrotnie czas (...) przekracza dwa, a nawet trzy miesiące” – podnosi dr Adam Bodnar. I dodaje, że wielokrotnie prokuratury zmuszone są do kierowania do sądów monitów o przyśpieszenie rozpoznania wniosku o przesłuchanie, gdy tymczasem – z uwagi chociażby na stan psychiczny świadka, jak i konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania przygotowawczego – powinno to być dla sądu priorytetem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama