statystyki

Sądownictwo: Na złożenie pozwu online jeszcze poczekamy

autor: Anna Krzyżanowska06.09.2016, 07:19; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:20
sąd, temida

Zgodnie z nowymi przepisami wybór elektronicznej formy komunikowania się z sądem powodować miał, że wniesienie pisma dotyczącego danej sprawy w inny sposób niż za pomocą systemu teleinformatycznego byłoby nieskuteczneźródło: ShutterStock

Na razie próżno szukać sądu przygotowanego do nowych rozwiązań. Ministerstwo przypomina, że na wdrożenie zmian są trzy lata. Zapewnienie łatwiejszej komunikacji obywatela z sądem – to zadanie spoczywać ma na elektronicznych biurach podawczych.

Przepisy, które umożliwiają ich tworzenie, wchodzą w życie już w czwartek, 8 września. Chodzi o dużą nowelizację kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015, poz. 1311).

Cały szkopuł w tym, że na razie próżno szukać sądu przygotowanego do nowych rozwiązań. Jak informuje resort sprawiedliwości, w ministerstwie trwają na razie prace dotyczące „organizacji prac i szczegółowych założeń funkcjonalnych Elektronicznego Biura Podawczego (EBP)”.

Ma być szybko

Opisywana nowela zmienia dotychczasowe brzmienie art. 125 k.p.c. i teoretycznie umożliwia wnoszenie oraz doręczanie pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w tzw. tradycyjnych postępowaniach cywilnych. Dziś powyższa droga zarezerwowana jest dla elektronicznego postępowania upominawczego, którego gospodarzem jest e-sąd w Lublinie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane