statystyki

Tabela alimentacyjna pomoże sędziom przy orzekaniu

autor: Anna Krzyżanowska06.09.2016, 07:19; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:34
Zgodnie z polskim kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, obecnie zakres świadczeń alimentacyjnych nie jest natomiast ściśle określony

Zgodnie z polskim kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, obecnie zakres świadczeń alimentacyjnych nie jest natomiast ściśle określonyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace dotyczące opracowania tabel alimentacyjnych. Dokument ten ma mieć charakter informacyjny i pomagać sędziom przy podejmowaniu decyzji o wysokości zasądzanych świadczeń.

Reklama


Reklama


Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie alimenty ustala się biorąc m.in. pod uwagę dochód netto osoby zobowiązanej do ich płacenia, a także wiek dziecka. To tzw. Düsseldorfer Tabell.

Zgodnie z polskim kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, obecnie zakres świadczeń alimentacyjnych nie jest natomiast ściśle określony i zależy od:

● usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,

● zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, a także

● zakresu osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie dziecka.

I tych przesłanek resort nie ma zamiaru zmieniać.

„Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości nie prowadzi się prac zmierzających do odstąpienia od ustalania zakresu obowiązku alimentacyjnego według wypadkowej potrzeb dziecka oraz możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców, określonej w art. 135 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską udzieloną przez dr Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości.

Przedstawiciel ministerstwa wskazuje jednak, że pojawiły się prace koncepcyjne właśnie nad tabelami. Szczegółów jednak nie podaje.

Powyższa informacja wychodzi naprzeciw postulatom sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. W kwietniu przedstawili oni resortowi swoje stanowisko w zakresie potrzeby tworzenia i stosowania tabeli alimentacyjnej. Podkreślano w nim, że w wydziałach rodzinnych sądów rejonowych stale rośnie liczba spraw dotyczących zasądzenia alimentów od rodziców na rzecz dzieci. Ale mimo rozbudowanego w tej kwestii orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz utrwalonych poglądów w doktrynie w całym kraju można zaobserwować bardzo dużą rozpiętość zasądzanych kwot. Te często bowiem zależą od wysokości stopy życiowej w danym miejscu, od doświadczenia zawodowego i życiowego sędziego, a także od orzecznictwa sądów odwoławczych w danym okręgu.

Rozwiązać ten problem – w ocenie środowiska – mogłaby właśnie regulacja podobna do tej funkcjonującej za naszą zachodnią granicą. Tam dzięki tabeli znajomość kryteriów zasądzania świadczeń na dzieci jest powszechna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Witek(2016-09-06 12:28) Odpowiedz 613

  W sądach zasądzają alimenty jak uważają, nawet patrzą na pozwanego czy podoba się czy nie, nie widzą potrzeb pozwanego tylko dziecka i matki. Zawsze pozwany jest na przegranej pozycji

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • nazir(2016-09-07 09:26) Odpowiedz 23

  Jesli tabela bedzie pelnic role li tylko informacyjna a nie wiazaca to nic się nie zmieni. Nadzwyczajna kasta ludzi tak bedzie wiedziala lepiej i robila swoje. Skoro orzeczenia Sn nie sa wiążące dla nich mimo ze są orzeczeniami to tabela bedzie?

 • Pseudo Jacek Majewski(2016-09-07 07:22) Odpowiedz 01

  Pisałem o tym do Pana Ministra Sprawiedliwości ponad 3 lata temu,.... Wtedy był rwetes, że sędzia nizawisły ii niezależny itd,.... Podobne tabele odszkodowań powinny być w ubezpieczeniach, przy błędach medycznych, rentach z KC.... Np. Niemieccy sędziowie mają to od kilkunastu lat.... A w Polsce Pani Xowska, celebrytka 100 tyś za to że ktoś powiedział ..... , a w tym samym czasie i sądzie niepełnosprawne do końca życia dziecko w wyniku błędu lekarskiego 10 tyś.. W pracy Konsumencka Umowa Ubezpieczeniowa rozwijam i analizuje te problemy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama