statystyki

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich: Oklaski dla Rzeplińskiego

03.09.2016, 11:27; Aktualizacja: 03.09.2016, 11:32
Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich nt. sytuacji sądownictwa w Polsce.

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich nt. sytuacji sądownictwa w Polsce.źródło: PAP

W sobotę przed południem w Warszawie obrady rozpoczął nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Bierze w nim udział ponad tysiąc sędziów z całego kraju. Uczestnicy oklaskami na stojąco przywitali prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

Reklama


Reklama


Obrady odbywają się w salach Pałacu Kultury i Nauki. Około godz. 17 - przed zakończeniem - Kongres ma przyjąć uchwały.

"To powinien być Kongres godności sędziów i początek końca samowoli politycznych harcowników" - powiedziała na początku obrad I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Dodała, że "Kongres jest też apelem do władzy, aby zagrała z nami w otwarte karty".

Sędzia Gersdorf mówiła, że sędziowie "nie są politykami, mafią czy grupą kolesi". "Sędziowie bronią państwa prawa, które nie jest ani z lewicy, ani z prawicy" - podkreśliła.

Na Kongres zaproszeni zostali m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Są oni jednak nieobecni.

"Jako obywatel, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego żałuję, że ich nie ma. Na pewno czekałoby ich tutaj bardzo dobre przyjęcie. Tu nikt nie jest wrogo nastawiony" - powiedział dziennikarzom obecny na Kongresie prezes TK Andrzej Rzepliński.

Rzepliński dodał, że na początku obecnej kadencji Sejmu "wielu czuło się zaskoczonych i bezbronnych wobec argumentu - my jesteśmy suwerenem". "Suwerenem są również sędziowie, którzy wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu suwerena" - zaznaczył.

Sędziowie zgromadzeni na Kongresie powitali prezesa TK długimi oklaskami na stojąco.

Obecni są także m.in. politycy PO i Nowoczesnej: Sławomir Neumann i Ryszard Petru oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Głównymi tematami Kongresu są m.in.: ocena sytuacji związanej z działaniami władzy ustawodawczej i wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego; ocena odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na stanowiska sędziowskie; nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami w świetle przepisów nowego Prawa o prokuraturze; niezależność sądów i niezawisłość sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach dotyczących sądów i Krajowej Rady Sądownictwa.

"Los TK jest papierkiem lakmusowym stanu naszego państwa, widzimy jak traktowana jest niezależność tej instytucji" - wskazała Gersdorf. Dodała, że w związku z tym nie wiadomo, czego należy się spodziewać po zapowiadanym projekcie nowego Prawa o ustroju sądów powszechnych, który "większość parlamentarna tworzy w tajemnicy".

Z kolei były I prezes SN w latach 1990-1998 prof. Adam Strzembosz powiedział, że obecnie władza wykonawcza chce mieć - przynajmniej w jakimś stopniu - wpływ na to, czy ktoś będzie sędzią. "Szalenie nas to niepokoi, przecież było inaczej, wszyscy godziliśmy się, że wymiar sprawiedliwości musi być absolutnie niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej" - powiedział.

Uchwałę o zwołaniu Kongresu Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w końcu lipca. "W środowisku sędziowskim zgłaszane są postulaty przeprowadzenia powszechnej debaty na temat obecnej sytuacji sądownictwa w Polsce, zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - wskazywała. Rada zorganizowała Kongres wspólnie z czterema stowarzyszeniami sędziowskimi: Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszeniem Sędziów "Themis", Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych "Pro Familia".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • na zdjęciu jak widać ,to dziadki obok czyżby ....(2016-09-03 12:30) Odpowiedz 7125

    sędzia zasiewania nienormalności---Petru????Ludzie was trzeba wymienić i to jak najszybciej.Polacy wybrali właśnie tych,którzy jako jedyni zrobią coś z pozostawioną kupą kamieni dla społeczeństwa,przez elity nie przyjazne polskiemu społeczeństwu.Elity POkomunistyczne trzeba rozbijać i przywracać normalność i sprawiedliwość na miarę czasów i miejsca gdzie się znajdujemy.....Nie zagrzebiecie Polaków,nigdy !!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • a gdzie Kijowski z KODem? :))(2016-09-03 12:47) Odpowiedz 6518

    To Petru został sędzią? :)))) Do tego Rzepliński - chłop, który nie może zrozumieć, że nie sądzi się we własnej sprawie. No ale w końcu stoi na czele organu, który od lat tej prawdy nie potrafi zrozumieć. Konferencja jaki ma tytuł? Jak utrzymać państwo w państwie? Czy może demokracja demokracją, ale władza musi zostać przy postkomunie?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zachwycony(2016-09-03 13:03) Odpowiedz 606

    Czy ktoś z przemawiających na kongresie należał kiedyś do PZPR ? Mniemam ,że nie bo o demokracji mówią tak pięknie jakby się urodzili i cały czas żyli w demokracji co najmniej ugruntowanej tak jak w USA.

  • mam ten kraj w tyle(2016-09-03 12:19) Odpowiedz 5218

    Kongres mafii. W USA dawniej to FBI zdjęcia robiła na takich spotkaniach i to był błąd amerykańskiej mafii. Widać że rodzima jest zacofana i nie czerpie u żródeł a to oznacza tylko jedno zgon

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mmm(2016-09-03 13:09) Odpowiedz 508

    "Kongres jest też apelem do władzy, aby zagrała z nami w otwarte karty" Chciałbym aby sędziowie również wzięli sobie do serca te słowa i grali w otwarte karty ze mną na sali sądowej. Chciałbym czytając uzasadnienie wyroku dowiadywać się co naprawdę kierowało sądem, a nie jakieś pustosłowia i ogólne frazesy. Chciałbym aby za fuszerkę orzeczniczą sędziów spotykała odpowiednia ocena pracy. Mieliście dużo czasu, aby wziąć się za samych siebie. Spływało to po was. No to teraz za porządki wezmą się inni. Zobaczymy z jakim skutkiem.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ela(2016-09-03 13:02) Odpowiedz 5010

    Tylko spojrzałam na zdjęcie i nie dziwię się,że były oklaski dla p. Rzeplińskiego.

  • jest cyrk ...(2016-09-03 12:52) Odpowiedz 5017

    Petru - reprezentuje jaką grupę sędziów? Sędziów piłkarskich? A może węższą grupę sędziów kaloszy?

  • Joda(2016-09-03 13:12) Odpowiedz 4612

    Rzepliński i Petru - dwóch "wybitnych" sędziów. Peowskie ich poparcie jest.

  • rzeczy jakie są(2016-09-03 13:36) Odpowiedz 4414

    Sędziowie nie rozumią jednej podstawowej prawdy. Że bez przyzwolenia społeczeństwa ich nie ma. Jest tylko jedna władza - władza ludzi. Ludzie udzielają jej niektórym osobom. Ale ludzie też mogą tą władzę zabrać. Trójpodział władzy - to urojenie, francuskiego teoretyka rodem z Utopii. Sędziowie w systemie kontynentalnym to część władzy wykonawczej, to są urzędnicy państwowi, reprezentujący władzę wykonawczą, całkowicie podlegli władzy ustawodawczej.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Bert(2016-09-03 14:45) Odpowiedz 4310

    Po owocach ich poznaliśmy. I dziękujemy. Wystarczy. Jak chcą funkcjonować dalej jako środek konserwujący postkomunistyczne i liberalne układy i układziki - to informacja dla nich (po czesku , bo po polsku, jak widać nie rozumieją) : TO SE NE WRATI !

  • sędzia NSA(2016-09-03 17:21) Odpowiedz 405

    Proszę opublikować,że są sędziowie,którzy całkowicie się nie zgadzają z linią tego-pożal się Boże-kongresu,będącego niedopuszczalnym wsparciem totalnej opozycji.

  • fahe(2016-09-03 14:03) Odpowiedz 397

    Jeżeli to jest spotkanie sędziów to co tam robi Petru znawca święta 6 króli a może przyjechał na koniu Rubikon

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • urzędnicza buta(2016-09-03 14:46) Odpowiedz 379

    Żałosne przedstawienie żałosnych urzędników, żyjących z państwowych posad i gardzących wszystkimi, którzy ośmielają się mieć inny pogląd niż oni i nie klękają przed nimi. Wstyd, że tym ludziom kiedykolwiek powierzano jakiekolwiek funkcje. Zobaczymy jak długo jeszcze naród zechce znosić gardzenie nim.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • 500+ to polska młoda krew w którą inwestują polacy(2016-09-03 12:56) Odpowiedz 3314

    aby w polsce żyło się lepiej dzięki młodym polakom a nie starcom z układów pokomunistycznych.

  • gość(2016-09-03 17:44) Odpowiedz 264

    Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ostro naraziła się P. Rzeplińskiemu mówiąc: "To powinien być Kongres godności sędziów i początek końca samowoli politycznych harcowników" ;)

  • Lubuszanin(2016-09-04 09:51) Odpowiedz 191

    Raz tylko byłem w sądzie,jako świadek w sprawie spadkowej,to co wyprawiała sędzina/prezes/ to nie mieści się w żadnym pojęciu normalności.po prostu cyrk pod dyktando jednej z stron.Facet przed wejściem na ogłoszenie wyroku ,cynicznie ogłośił że wygrał,bo ona jest nasza. A potem żale że z tą mafią robi się nareszcie porządek.

  • menda(2016-09-03 19:31) Odpowiedz 182

    śmieszny portalik cenzurujący wpisy

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • antykoleś(2016-09-04 07:58) Odpowiedz 172

    Zebrało się towarzystwo pod wezwaniem obrony Rzeplińskiego, który tak naprawdę już dawno powinien siedzieć w więzieniu. Głos kilku przyzwoitych na kongresie zupełnie się nie przebił i lewackie media o tym oczywiście nie napiszą....

  • bohater i zdrajca(2016-09-03 14:29) Odpowiedz 1750

    W przyszłości Rzepliński za bohaterską postawę obrony państwa Polskiego przed dyktaturą zostanie odznaczony przez demokratycznego prezydenta i w szkołach dzieci będą się o nim uczyć jako o bohaterze . Prezydent Duda zostanie osądzony i historia go zapamięta jako zdrajcę demokracji , Polaków i interesów państwa polskiego .

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • PORA już iść ... jak w tej reklamie piwa w TV (2016-09-03 21:23) Odpowiedz 814

    Dopóty będzie ... PEŁZAJĄCY ZAMACH PIS *** BOLSZEWIKÓW na TK, SĘDZIÓW ... i KONSTYTUCJĘ RP jako ostoję demokracji i wolności, ... dopóki "ULICA" nie wywiezie ich taczkami na ...ŚMIETNIK HISTORII,