statystyki

Karczewski: Po wakacjach ruszą prace nad kolejną ustawą o TK

18.08.2016, 09:24; Aktualizacja: 18.08.2016, 09:53
We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK. Parlament zakończył prace nad nią 22 lipca

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK. Parlament zakończył prace nad nią 22 lipca źródło: newspix.pl

Po wakacjach rozpoczną się prace nad kolejną nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - zapowiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk PiS przypomniał, że zakończył prace powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zespół ws. TK.

Reklama


Reklama


"Pan marszałek przekaże to do klubu (PiS - PAP) i zaczną się prace. Jestem przekonany, że niebawem po wakacjach zaczniemy prace nad tą ustawą" - powiedział Karczewski w radiowych "Sygnałach Dnia".

Raport zespołu ekspertów ds. TK, powołanego po przedstawieniu przez Komisję Wenecką jej zaleceń ws. rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Raport składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół Trybunału oraz propozycji dla władzy ustawodawczej, zawartej w 10 tezach. Jedna z propozycji przewiduje, że uchwała Sejmu o wyborze sędziego Trybunału przyjmowana jest większością trzech piątych głosów.

Zespół w raporcie ze swoich prac stwierdza też m.in. brak podstaw prawnych do niedopuszczania przez prezesa TK do orzekania sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Na początku sierpnia ogłoszono też, że klub PiS pracuje nad zmianą w przepisach w celu ograniczenia - jak to określono - przywilejów sędziów Trybunału. Ma być m.in. zlikwidowane lub obniżone uposażenie po ich przejściu w stan spoczynku. Jak mówią politycy PiS, to projekt "debizantyzujący" TK.

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK. Parlament zakończył prace nad nią 22 lipca. Zdaniem PiS - które było autorem jej projektu bazowego (opartego na ustawie o TK z 1997 r.) - ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Ustawę zaskarżyli do TK posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adam Bodnar. 11 sierpnia Trybunał ogłosił wyrok, w którym kilkanaście zapisów ustawy uznał za niezgodne z konstytucją. Rząd zapowiedział, że nie jest to wyrok i nie zostanie opublikowany, podobnie jak wyrok z 9 marca ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK z czerwca ub. roku.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2016-08-18 10:22) Odpowiedz 3011

  ..........Wszystkim Tym którzy atakują obecnie PiS ,że niby "niezgodnie z Konstytucją" przypomnę tylko jak PO z Wykształciuchami Trybunalskimi klepnęły Ustawę o Emeryturach POdmostowych i kolejną o Ogólnym Wieku Emerytalnym i następnie POdpierdzielili Dziedziczone Składki Emerytalne .Dlatego błagam Was POmyleńcy przestańcie bredzić, że PIS goniąc tych wykształciuchów łamie Konstytucje RP......Tusk ogłosił a Wykształciuchy Trybunalskie klepnęły :ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych.Oskarżam Tuska i jego Pomagierów w tym pseudolekarz Ewe Kopacz oraz dyspozycyjnych wykształciuchów Trybunalskich o wielkie najPOdlejsze Narodowe złodziejstwo i to ,że aby mogli dalej Rządzić krajem rozdając kolesiom gaże POnadkominowe dokonali POlitycznego piractwa i okradli cynicznie z wieku emerytalnego ludzi najdłużej spracowanych od wczesnych lat ,zatrudnianych za komuny i postkomuny także dodatkowo w czasie ponad-ustawowym bez dni zamiennie wolnych oraz w szkodliwych i niebezpieczniej warunkach pracy . A oto mechanizm tego działania :Ukradli Im najpierw wstecznie Ustawą Podmostową, 5 lat z wieku emerytalnego a potem POmogli dołożyć jeszcze dwa pomimo iż Oni często pracowali nawet od 15 r życia także w soboty i święta na wszystkich zmianach . Dali Im zamiennie rekompensaty ale pod warunkiem jak po 52 latach pracy je dożyją ! Uważam ze to są przestępcy -w dosłownym znaczeniu

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • no i przerąbal druga ture(2016-08-18 12:04) Odpowiedz 110

  Jak Trybunał Rzeplińskiego strzelił w kolano Komorowskiemu który gdy sie zorientował jak bardzo sie zagalopowali to :.........Bronisław Komorowski nagle zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie słabiej wykształceni, w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat"---nikt Mu jednak juz nie uwierzył.

 • Ciąg dalszy .... Muppet-PIS-show (2016-08-18 10:41) Odpowiedz 910

  ... ŚWIROWANIA NIEUDACZNIKÓW z PIS w zakresie ustawy o TK. Do którego projektu się nie wezmą ... SPIER**** ą. POLSKO w czym żeś TY i komu zawiniła ... że OPATRZNOŚĆ obdarzyła takimi NIEUDACZNIKAMI. Neo-BOLSZEWIZM PIS w POLSCE ... no pasaran !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • KAto(2016-08-18 10:42) Odpowiedz 522

  A co to za propagandysta ten inspektor pracy...tylko przemilczeć te pozamerytoryczne wywody

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • inka(2016-08-18 15:55) Odpowiedz 30

  ty miernoto ile jescze tych ustaw bedzie zrezygnuj z mandatu i idz do roboty bo jestes oderwany od zycia

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama