statystyki

Agent ma prawo do świadczenia wyrównawczego za zerwanie kontraktu

autor: Leszek Jaworski16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 09:08
pieniądze

Świadczenie wyrównawcze nie jest zależne od szkody.źródło: ShutterStock

Jako agent współpracowałam z producentem dachówek ceramicznych. Zajmowałam się sprzedażą na terenie południowej Polski. Dzięki mojemu wysiłkowi w drugim roku działalności spółki obroty wzrosły o ok. 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Gdy prezes się dowiedział, że jestem w ciąży, zmniejszył obszar, na którym zajmowałam się sprzedażą, nie chciał ze mną rozmawiać na temat zastępstwa w okresie porodu i pomijał mnie przy organizacji imprez marketingowych. Z tego powodu wypowiedziałam umowę agencyjną. Zażądałam wypłacenia świadczenia wyrównawczego. Prezes wskazał, że muszę wyliczyć wysokość szkody, jaką poniosłam wskutek rozwiązania umowy. Uważa także, że nie było podstaw do zerwania kontraktu, dlatego świadczenie mi nie przysługuje. Czy ma rację?

Nie. Z opisu stanu faktycznego można wnioskować, że prezes spółki, z którą współpracowała czytelniczka, nie ma racji.

Komu i kiedy przysługuje

Świadczenie wyrównawcze nie jest zależne od szkody. Były agent nie musi udowodnić konkretnej kwoty korzyści nadal czerpanych przez byłego zleceniodawcę. Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 września 2011 r. (sygn. akt IV CSK 650/10), kontynuacja współpracy kontraktowej z klientami pozyskanymi przez byłego agenta może prowadzić (w zależności od kręgu takich klientów jako stałych kontrahentów) do wielu wymiernych korzyści handlowych dla dającego zlecenie, niekoniecznie dających się zawsze wyrazić w odpowiednich sumach bezpośredniego dochodu (np. ukształtowanie się stałej klienteli, pozycja rynkowa dającego zlecenie, prognozy rozwojowe jego przedsiębiorstwa w zakresie określonego typu usług).

Ustalenie wysokości


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane