statystyki

Czy premier odpowie za nieopublikowanie wyroku TK?

autor: Piotr Szymaniak12.08.2016, 19:00; Aktualizacja: 12.08.2016, 19:09
Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga odmówiła wszczęcia postępowania uznając, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (art. 231 par. 1 kodeksu karnego)

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga odmówiła wszczęcia postępowania uznając, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (art. 231 par. 1 kodeksu karnego)źródło: ShutterStock

Sąd rozpatrzy zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania wyroku TK. Chodzi o dotąd nieopublikowany wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o TK z 9 marca tego roku.

Reklama


Reklama


Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga odmówiła wszczęcia postępowania uznając, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (art. 231 par. 1 kodeksu karnego). Co więcej zdaniem prokuratury brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym.

Od tego postanowienia wniesiono liczne zażalenia. Zrobiła to m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zarzuciła prokuraturze naruszenie co najmniej kilku przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym zasad: swobodnej oceny dowodów oraz obiektywizmu.

Prawnicy fundacji stoją na stanowisku, że odmowa publikacji orzeczenia TK doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym.

- Bezpośrednim rezultatem takiego zachowania organów władzy jest znaczne ryzyko powstania dualizmu prawnego, w którym jedne organy będą stosować się do orzeczeń TK, a inne mogą ich nie uznawać. Wpływa to wprost na bezpieczeństwo prawne jednostki” – twierdzi Marcin Wolny, prawnik z HFPC.

W piątek do fundacji dotarło pismo z którego wynika, że zażalenie zostanie rozpoznane przez sąd rejonowy w składzie trzech sędziów.

- Jeśli sąd uzna, że odmowa wszczęcia postępowania była niezasadna, wówczas prokuratora będzie musiał jeszcze raz zbadać sprawę. Natomiast to w jakim wynikiem się ono zakończy – wniesieniem aktu oskarżenia, czy umorzeniem postępowania, będzie już zależało od oceny prokuratorów – mówi dr Piotr Kładoczny z HFPC, który dodaje, że póki co fundacja nie została powiadomiona o terminie posiedzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • PIS(2016-08-12 19:43) Odpowiedz 2711

    pani premier dopiero jak stanie przed trybunałem to się obudzi z tego letargu i stwierdzi że nie wiadomo dlaczego tak zawierzyła prezesowi jak kiedyś niemcy hitlerowi

  • ~j.(2016-08-12 21:38) Odpowiedz 237

    Odpowie, odpowie, ale... za 3,5 roku... Oczywiście jeżeli opozycja zmądrzeje i zacznie, zamiast się szarpać, skutecznie przekonywać wyborców do siebie...

  • A czy sędzia odpowie(2016-08-13 00:00) Odpowiedz 2114

    Polskie narodowe najPOdlejsze złodziejstwo --Tylko poniżej opiszę (Komu faktycznie się chce czytać , aż co niewiarygodne 10 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu wtym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dluzej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytry pod warunkiem ze będą pracować do 67 r zycia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie głupie Trybunaly …

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emeryt(2016-08-13 08:58) Odpowiedz 155

    Jeśli Polska jest państwem prawa/a co wątpię/.i prawo jest stosowane na zasadzie równości ,to premier powinna odpowiadać na tych samych zasadach co zwykły obywatel.A w tej konkretnej sytuacji jako recydywistka i to wraz z Kempą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Bert(2016-08-12 21:58) Odpowiedz 1218

    Raczej prędzej DGP odpowie za wykonywanie zleceń wuja axela na szkalowanie PISu i dywersję psychologiczną wymierzoną w Polaków.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Wanda(2016-08-13 10:00) Odpowiedz 816

    Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje i wydaje wyroki w swojej sprawie to lipa zawsze wyrok będzie korzystny dla siebie . Przestępcy też powinni orzekać w swej sprawie i w tym momencie nie było by przestępców . PARANOJA !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • mam ten kraj w tyle(2016-08-12 19:40) Odpowiedz 415

    Mnie to jest obojętne, wiem jedno, ani jedni ani drudzy nie są Polakami, więc niech się gryzą między sobą