statystyki

Biernat: Rolą TK jest wydawanie orzeczeń. Nie mamy wpływu, czy się je publikuje

11.08.2016, 15:15; Aktualizacja: 11.08.2016, 15:18

Rolą Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie; TK wydaje wyroki, nie ma wpływu na to, czy są one publikowane. Uważamy, że musimy po prostu orzekać - mówił w czwartek wiceprezes TK Stanisław Biernat. Podkreślił, że Trybunał nie jest inicjatorem, a ofiarą konfliktu o TK.

Reklama


Reklama


Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku ws. nowej ustawy o TK sędziowie byli pytani o środową zapowiedź prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który zasugerował, że czwartkowe orzeczenie TK nie zostanie opublikowane.

"Trybunał, po pierwsze, nie jest inicjatorem konfliktu, jaki się toczy od wielu miesięcy, jest jego przedmiotem i ofiarą. Widzimy naszą rolę w orzekaniu, po prostu w orzekaniu. Wydajemy wyroki. Co się z nimi dalej dzieje, nie zależy od nas; jest dla nas bolesne, że one nie są publikowane, ale nie mamy na to wpływu. Uważamy, że musimy po prostu orzekać" - oświadczył sędzia Biernat.

Sędziowie byli też pytani o wątpliwości - zgłaszane m.in. w zdaniach odrębnych do wyroku - co do tego, że czwartkowy wyrok zapadł w składzie 12-osobowym, a z kolei decyzja o tym, że TK rozpozna skargi na posiedzeniu niejawnym, została podjęta przez 10-osobowy skład TK.

"Postanowienie o skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne zapadło w składzie dziesięciorga sędziów, czyli w skaldzie liczbowo wystarczającym - zdaniem Trybunału - do podejmowania orzeczeń, w tym przypadku to było orzeczenie proceduralne" - powiedział wiceprezes TK. Jak podkreślił, "nie ma wymagania, aby w dokładnie takim samym składzie wydawać później wyrok, czyli orzeczenie merytoryczne". Jak dodał, różnica w składzie wzięła się stąd, że niektórzy sędziowie nie byli w stanie wrócić do Warszawy z urlopów.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • PiS(2016-08-11 15:35) Odpowiedz 12

    Biernat - czekamy na koniec twojej kadencji w kwietniu 2017

  • Pis to zalosne komuchy(2016-08-11 18:59) Odpowiedz 11

    W tym kraju to jakis kabaret udaje ze rzadzi? Od kiedy to jakis walniety posel decyduje o publikacji orzeczen TK. To smierdzace jaja kacze a nie rzady

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama