statystyki

Małoletni to pełnoprawny obywatel. Również w sądzie

autor: Patryk Słowik11.08.2016, 07:06; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:34
sąd, temida

Niebawem sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjnyźródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by piętnastolatek nie mógł uzyskać z urzędu stanu cywilnego dokumentów dotyczących jego przodka – uznał rzecznik praw obywatelskich. I postanowił skierować skargę kasacyjną do orzeczenia WSA, które uniemożliwiło młodemu Polakowi dostęp do takich informacji.

To już kolejna sprawa, w której RPO wskazuje, że małoletni są dyskryminowani zarówno przez urzędników, jak i przez sądy. Ta, w której Adam Bodnar właśnie zareagował, wygląda następująco: piętnastoletni Tymon wystąpił do USC o wydanie mu fotokopii aktu zgonu dziadka. Kierownik urzędu odmówił, wskazując, że małoletni nie ma prawa wnioskować o uzyskanie ksera dokumentu. Decyzję tę potwierdził wojewoda zachodniopomorski. Młody obywatel jednak się nie poddał i złożył skargę do sądu na bezczynność organu. WSA odrzucił ją z przyczyn formalnych. Sąd wskazał, że osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych nie jest uprawniona do podejmowania działań w postępowaniu sądowoadministracyjnym, i wydał postanowienie odrzucające skargę.

RPO uważa to orzeczenie za błędne. I jego zdaniem aby dojść do takiego wniosku, wystarczy rzut oka na art. 26 par. 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten stanowi, że osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych (czyli np. obywatel pomiędzy 13. a 18. rokiem życia) ma zdolność do czynności w postępowaniu w sprawach wynikających z czynności prawnych, których może dokonywać samodzielnie. Skoro więc małoletni może wystąpić o wydanie dokumentu do urzędu, to w razie otrzymania odmowy powinien też móc domagać się wydania go na drodze sądowej. Tym bardziej że prawo do otrzymania fotokopii przysługuje małoletniemu wprost z ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.). Zgodnie z art. 45 odpis aktu cywilnego przysługuje między innymi zstępnemu. A nie ulega wątpliwości, że wnioskujący jest zstępnym swojego dziadka.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane