statystyki

Za mycie samochodu pod domem grozi mandat

autor: Renata Majek08.08.2016, 18:00; Aktualizacja: 12.08.2016, 12:25
Samochód, myjnia, mycie samochodu

Mycie samochodu pod blokiem, przy garażu, czyli w miejscu publicznym, jest zakazane, a na posesji nie zawsze jest możliwe.źródło: ShutterStock

Mąż mył samochód na parkingu nieopodal domu. Pech chciał, że przechodził akurat patrol straży miejskiej. Strażnicy wlepili mu mandat za mycie samochodu w niedozwolonym miejscu. Mąż upierał się, że pod swoim domem może robić co chce, ale w ten sposób „podniósł” karę do 500 zł – oburza się pani Mariola. – Czy straż miejska miała prawo tak się zachować – pyta.

Reklama


Tak. Strażnicy mieli prawo ukarać męża pani Marioli mandatem. Mycie samochodów powinno się odbywać w miejscach do tego celu wyznaczonych – przede wszystkim w myjniach oraz warsztatach naprawczych. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że czynność ta może być szkodliwa dla środowiska, gdyż zanieczyszczenia powstające w trakcie mycia mogą trafiać bezpośrednio do środowiska (gleby, wody).

Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, możemy mieć problem. W miastach, na osiedlach czy w spółdzielniach mieszkaniowych tworzone są regulaminy, których podstawą jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zabrania ona mycia samochodów poza myjniami oraz w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego (na chodnikach, ulicach, zieleńcach, parkingach, placach itp.), na terenach leśnych oraz w pobliżu zbiorników wodnych i rzek.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • mam ten kraj w tyle(2016-08-08 18:15) Zgłoś naruszenie 408

    Wali w dekiel już totalnie w tym kraju a straży miejskiej podwójnie

    Odpowiedz
  • dziadek(2016-08-08 20:55) Zgłoś naruszenie 396

    czy pozostawienie samochodu w czasie3w deszczu na "otwartej przestrzeni" też grozi mandatem?? wszak woda zmywa wszystko zło z pojazdów. A nomen omen wszelkie szampony dostępne w handlu maja naklejki i opisy o swej ekologiczności. Zatem czy to SM to biegli od oceny czy tez finy - producenci to oszuści? Proponuje kierować spraw do sadu przeciw producentowi takowych środków a strażników powoływać na świadków-ekspertów, a wówczas producent mniemam poradzi sobie z ekspertem

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-08-08 20:41) Zgłoś naruszenie 174

    Ci ze straży , to byli Vatcek , Pitcek i Akcyzcek .

    Odpowiedz
  • czy za deszcz padajacy na samochod tez mandat(2016-08-09 20:14) Zgłoś naruszenie 163

    Raz w miesiacu myje samochod - zuzywam do tego 2 x 4 litrow wody i kilka kropli plynu do mycia naczyn.... (umycie 4 litry, splukanie 4 litry) Absolutnie uwazam, ze nie robie nic zlego i nie niszcze srodowiska....Z samochodu splywa jedynie woda z odrobina plynu do mycia naczyn, troche blota i ptasie gowna. Mandat w tej sytuacji to tylko legalne lupienie obywatela.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwator(2016-08-10 19:27) Zgłoś naruszenie 130

    Ciekawe jak się to ma do mycia pojazdów straży pożarnej przed garażami? Tam to pewnie jest miejsce szczególnie wyznaczone ;-)

    Odpowiedz
  • gas(2016-08-10 09:08) Zgłoś naruszenie 111

    pitolenie o szopenie. Niech się zajmą porządkiem na skwerach, poczekalniach, dworcach itp. Tam jest syf, tam są żule ale tam nikt nie wyłoży kasy. Przecież to "Ty " masz samochód to stać Cię i na mandaty. Jedna banda od 27 włada tym krajem tylko logotypy partii i stołki zmieniają. To jest chore!!! Jesteśmy jako naród głupi... dajemy się omamiać polityce, kto ma trochę kasy to nie wysunie się za daleko, bo ma to w tyle. Mniej zamożni zagłosują, bo to Iralndia będzie, bo to pińscet dostaną. Kolejna część ponarzeka tutaj w komentarzach i nic się nie zmienia. 27 lat bagna. w PRLu miałem sąsiadów, zostawiałem im klucze do mieszkania jadąc na wakacje... teraz mam sąsiada, który dzowni po policje w sylwestra za 20 północ, bo za głośną mam imprezę w bloku. Ot i taka hiper demokracja z kapitalizmem, o właśnie kapitalizm - ciągle więcej, więcej.... więc wlepiamy mandadty za mycie co by było więcej kasy ..... pozdroo

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • A opłukać szlauchem można ????(2016-08-08 22:54) Zgłoś naruszenie 81

    Poza tym o wiele gorsze jest mycie na Wsi.....bo wnika w glebę rolną, a tam Straży Wiejskiej nie ma..... W Mieście zjawisko mycia jest marginalne ......bo Miastowi są LENIWI

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P e j c z y k i e m mnie smagaj(2016-08-10 08:27) Zgłoś naruszenie 72

    Zaraz będzie zakaz mycia się w strumyku

    Odpowiedz
  • Grande(2016-08-11 10:07) Zgłoś naruszenie 50

    Można ponoć myć ale bez detergentów, znając życie to strasNycy i tak by się przyczepki...

    Odpowiedz
  • Assassin(2016-08-10 22:14) Zgłoś naruszenie 53

    Zwolnic ta straz miejska na cholere oni ? Jak nie mozna myc pod domem to te wszystkie myjnie reczne powinny miec wode za free a doplata jedynie za szampony czy wosk takie jest moje zdanie i pewnie wielu sie z tym zgodzi .Te panstwo schodzi na psy co raz szybciej . . . .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2016-08-10 10:30) Zgłoś naruszenie 40

    W glebe rolną bo kazdy jedzie myć swoje auto tam gdzie coś zasiał lub zasadził.

    Odpowiedz
  • janko(2016-08-09 03:16) Zgłoś naruszenie 41

    27 lat wolności, część 136.

    Odpowiedz